Artvin'de, 'Laik Ve Bilimsel Eğitim' Eylemi

Türkiye çapında gerçekleştirilen ’laik ve bilimsel eğitim için eğitim boykotu’ eylemi Artvin’de de yapıldı. Eylemle ilgili bildiri dağıtımı sırasında dün 7 arkadaşı ile birlikte gözaltına alınan ve dün gece serbest bırakılan Birleşik Haziran Hareketi Temsilcisi Sercan Dede, "Bu baskılara karşı mücadelemizin süreceğini cümle aleme duyuruyoruz" dedi.

Artvin'de, 'Laik Ve Bilimsel Eğitim' Eylemi
 
Kızılay İşhanı önünde biraraya gelen Birleşik Haziran Hareketi ve Eğitim Sen üyelerine CHP’liler ve Halkevleri üyeleri de destek verdi. Toplanan yaklaşık 300 kişiye hitap eden Eğitim- Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, "Laik olmayan eğitim sisteminin demokratik ve bilimsel olması, demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesine hizmet etmesi ve bireylerin inançlarını hiçbir baskı altında kalmadan özgürce yaşaması mümkün değildir. Gerçek anlamda eşit, özgür ve laik bir eğitim ancak demokrasinin, eşitliğin, temel hak ve özgürlükler alanının genişlemesi, bütün yurttaşların eşit haklar temelinde, barış içinde bir arada yaşaması ile gerçekleşebilir” dedi. Dün eylemle ilgili bildiri dağıtımı sırasında 8 arkadaşlarının gözaltına alınmasını kınayan Gümüş, “Gözaltılar sadece adli-idari bir vaka değil aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinden laikliğe yapılan bir saldırıdır. Son yıllarda şiddetten beslenen siyasi iktidar, bu tutumunu ilimizde de uygulamaya başlamıştır" diye konuştu.
 
ÇOK YOĞUN SALDIRILAR ALTINDA KALDIK
 
Dün gözaltına alınan ve gece geç saatte 7 arkadaşı ile birlikte serbest bırakılan Birleşik Haziran Hareketi Artvin Temsilcisi Sercan Dede de yaşadıklarını anlattı. Dede şunları söyledi:
 
"Laik ve bilimsel eğitim kampanyasını Artvin’de örerken çok yoğun saldırılar altında kaldık. Emniyet, açtığımız bütün afişleri arkamızdan teker teker toplamaya çalıştı. Afiş asan işyerlerine giderek afişleri sökmeleri konusunda uyarılarda bulunuldu. Dün de valilikten alınmış izinle stant açmak istedik, açtıktan yaklaşık yarım saat sonra 50’ye yakın çevik kuvvet polisi standı kaldırmamızı istedi. İzin aldığımızı söylediğimiz halde bizleri orantısız şekilde müdahaleyle, bazı arkadaşımızı darp ederek gözaltına aldılar. Yaklaşık 12 saat boyunca ‘Kaçak saray diktatörlüğü’ ibaresinden Cumhurbaşkanına hakarete bağlanarak adli kontrol istemiyle yargılanmamız talep edildi. Mahkemede adli kontrol uygulamasından beraat ettik. Bu saldırılar Türkiye’nin dört bir yanında gerici eğitime karşı çıkan, laik ve bilimsel eğitimi savunan herkesin önüne çıkıyor. Dün İzmir’de gece yarısı, 11 Ocak’ta okuduğu metinden dolayı Cumhurbaşkanına hakaret tespit edilen arkadaşımız Onur Kılıç çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Onur Kılıç arkadaşımızın yanından olduğumuzu herkese bildiriyoruz. Bu baskılara karşı mücadelemizin süreceğini cümle aleme duyuruyoruz."
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER