Arıtma Tesisine Mühür

Sakarya Valiliği, Adapazarı’nda bulunan şeker fabrikasının arıtma tesisinin havuzlarından gelen kötü kokular nedeniyle tesisi mühürledi.

Arıtma Tesisine Mühür
Adapazarı şehir merkezinde kurulu Adapazarı Şeker Fabrikası’nın arıtma tesisindeki 3 havuzdan çevreye kokular yayılması üzerine vatandaşlar geçen Kasım ayında şikayette bulundu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri yaptıkları inceleme sonrasında kokuların fabrikanın bahçesinde bulunan arıtma tesisinin havuzlarından kaynaklandığını saptadı. Arıtma tesisi mühürlenerek, 136 bin lira para cezası kesildi. Fabrika yetkilileri, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş ile görüşerek şeker pancarı alımı sırasında geçici olarak mührün kaldırılmasını isteyip, tesislerin gelecek yıl yapılacağı sözü verdi. Vali Hüseyin Avni Coş şeker pancarı alımlarının ardından arıtma tesisinin yeniden mühürleneceğini, tesislerin iyileştirilmeden çalışmasına izin vermeyeceklerini açıklayarak mührün geçici olarak kaldırılmasına izin verdi. Pancar alımlarının tamamlanmasının ardından arıtma tesisleri yeniden mühürlenerek, havuzlar boşaltıldı.
 
Vali Hüseyin Avni Coş gazetecilere yaptığı açıklamada, "Şeker fabrikası çalıştığı dönemde herkesin şikayetine yol açan koku nedeniyle büyük eleştiri almıştı. Bunun üzerine kokuya neden olan 3 havuzu kapattık. Fabrika bu kararımız sonrasında havuzları boşalttı. 2016 yılı içinde arıtma tesislerini yenileceklerini söylediler. Yaşanan o sorun ortadan kalkıncaya kadar da havuzlar faaliyette bulunmayacak" dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER