Arınç'tan Önemli Mesajlar

BaşbakanYardımcısı Bülent Arınç, Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından düzenlenen ’5. Boğaziçi Zirvesi’ne katıldı. Arınç, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ev sahipliğinde Four Seasons Hotel’de düzenlenen ’Yarının Değişen Senaryoları: Zorlukları Anlamak ve Diyaloglar Geliştirmek’ konulu zirvenin son gününde kapanış konuşmasını yaptı ve önemli mesajlar verdi.

Arınç'tan Önemli Mesajlar
Arınç, önce 70 ülkeden 700’den fazla katılımcı ile 150’ye yakın konuşmacının katıldığı ve 3 gün süren zirvenin önemine değindi. Arınç, "Dünyamız ve bölgemiz hızlı bir dönüşümden geçiyor. Türkiye’nin yakın coğrafyasında yaşanan gelişmeler, küresel düzeyde ve siyaseti etkileyen ölçüdedir. Kasım 2013’teki 4’üncü zirveden bu yana yaşananlar baş döndürücü düzeydedir. Zirvenin bu yılki konusu zorlu, iddialı ve bir o kadar da isabetlidir. Uluslararası İşbirliği Platformu’nu bu nedenle candan kutluyorum" dedi.
 
Arınç, dünyada ve Türkiye’nin bölgesinde yaşanan sorunları değerlendirerek, "Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da, Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin ekonomik ve ticari ilişkilerimize olumsuz yansımaları olduğu bir gerçektir. Bunların aşılmasının yolu da, sadece diyalog ve iletişimdir. Buna en güzel örnek Irak’tır. Irak’ta yakın dönemde yaşanan hükümet değişikliğinden sonra ortaya çıkan tablo, bizi hem Irak hem bölge hem de ikili ilişkiler açısından ümitlendirmektedir" diye konuştu.
 
"TÜRKÇE’DE GÜZEL BİR TABİR VAR: ISLAK TÜLBENT KURUYUNCA GEÇER"
 
Konuşmasında, zirveye katılan yerli ve yabancı konuklara seslenen Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye’nin dış politikası ile ilgili olarak önemli mesajlar verdi. Arınç, şunları söyledi:
 
"Aynı coğrafya, bu topraklardaki insanların kaderidir. Biz komşumuz olan ülkelerle, bir taraftan Suriye, bir tarafta Irak, biraz ötede İran, ancak geleneksel dostlarımız olan ve bugüne kadar hemen hemen her konuda müttefiklik duyguları içinde birlikte hareket ettiğimiz Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Ürdün gibi ülkelerle her konuda iyi ilişkiler kurmaya ve birbirimize yardımcı olmaya gayret ettik. Şunu açıklıkla itiraf etmem gerekir ki, Suriye’de başlayan, Irak’ta devam eden, Mısır’da kendini gösteren pek çok politik konularda, biraz önce saydığım bu ülkelerle siyasi bakımdan ve ülkelerin yöneticilerinin birbirlerine olan tavrı bakımından bir soğukluk yaşanmış olabilir. Ancak bizler dostuz, aynı zamanda kardeşiz. Aynı coğrafyanın birbirine kardeş yaptığı insanlarız. Pek çok konularda beraberlik yaşıyoruz. İnançtır, kültürdür, coğrafyadır, birbirimizin kaderinde var olmaktır. Şunu size rahatlıkla söyleyebilirim ki, Türkiye ile bu ülkeler arasında belli ve malum konularda meydana gelen soğukluk süratle giderilmektedir. Türkçemizde güzel bir tabirimiz vardır: ’Islak tülbent kuruyunca geçer’ veya ’Islak tülbent kuruyuncaya kadar geçer’. Yani tülbentin kuruması ne kadar çabuk oluyorsa, inanın aramızdaki bu sorunların da süratle giderileceğini sizlere müjdeleyebilirim" diye konuştu.
 
"IRAK’IN, SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ ARZU EDİYORUZ"
 
"Dış politikada aldığımız kararlarla tekrar eski geldiğimiz noktayı büyük bir samimiyetle hep birlikte bulacağız" diyen Arınç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
 
"Çünkü biz de Suriye’nin istikrarını istiyoruz. Irak’ın, Suriye’nin toprak bütünlüğünü arzu ediyoruz. Aşırı radikal unsurlar, ki bunlar içinde DAİŞ (IŞİD) ve benzerlerinin bu topraklarda hayat bulmasını istemiyoruz. Adında ’İslam’ kelimesi olmasına rağmen, bırakın insanlıkla bile alakası olamayan bu katiller sürüsüne siz hangi gözle bakıyorsanız, biz de o gözle bakıyoruz. Terör örgütleriyle yapacağımız beraberce mücadelemizin bu ülkelerimizin her birine huzur ve güvenlik sağlayacağını hep beraber göreceğiz. Bu nedenle, hükümetlerin veya yöneticilerin tavrına bakarak, Türkiye ile olan ilişkilerini askıya alanlarımız varsa, tereddütte olanlarımız varsa, kafalarından istihfam geçirenlerimiz varsa, hiç merak etmeyin, endişe etmeyin, her şey en kısa zamanda eskisinden daha iyi olacak."
 
"HÜKÜMETİMİZİN SELAM VE SEVGİLERİNİ GÖTÜRMENİZİ İSTİRHAM EDİYORUM"
 
Arınç, konuşmasının sonunda ise konuklara hitaben, "İstanbul’dan ayrılırken sizlerin çok samimi ve ümitli düşüncelerle ülkenize döneceğinizi ümit ediyorum. Her biriniz ülkenize döndüğünüzde, şüphesiz ailelerinize, çevrenize, iş hayatınızdaki dostlarınıza ve oradaki yönetimde bulunan veya bulunmayan herkese İstanbul’un, Türkiye’nin ve hükümetimizin selam ve sevgilerini götürmenizi, onlara ulaştırmanızı istirham ediyorum" ifadelerini kullandı.
 
Toplantının sonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Uluslararası İşbirliği Platformu Onursal Başkanı ve Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bülent Arınç’a günün anısına plaket takdim etti.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER