banner51

Apartman Sitesinde Çocuk Meclisi

ANTALYA’nın Konyaaltı İlçesi Sarısu Mahallesi’ndeki üç bloktan oluşan 48 dairelik sitede, yönetimde çocukların da söz sahibi olması için ’Çocuk Meclisi’ kuruldu. 6 ile 14 yaş arasındaki çocuklardan oluşan meclisteki başkanlar, her ay seçimle belirlenecek.

Apartman Sitesinde Çocuk Meclisi
 
Projenin fikir babası site yönetim kurulu üyelerinden Nazmi Alper, çocuk meclisi kurma fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Alper, "Amacımız sitedeki çocukların kendi sorumluluklarını bir şekilde öğrenmesi. Bunun için çocuk meclisi kurmaya karar verdik. Site yönetimine ait bağımsız bir bölümü de onlara tahsis ettik, onlar için düzenledik. Bir etüt, kütüphane haline getirdik. Burada bir araya gelen çocuklar, birbirleriyle de kaynaşmış olacak. Bu meclisle bir başka amacımız da çocukların bir araya gelmesiyle sitedeki aileleri de yakınlaştırmak" diye konuştu. Çocuk meclisini büyüklerin izleme şansı olduğunu anlatan Alper, "Ancak mecliste söz sadece çocukların" dedi.
 
BAŞKANLAR AYLIK SEÇİLECEK
 
Site yöneticisi Özcan Çilek de çocuk meclisinde her ay başkan seçileceğini söyledi. Bir sorun ya da talep olduğu zaman çocuk meclisinin bunu site yönetimine bildireceğini anlatan Çilek, böylece çocukların hem yönetimde söz sahibi hem de sorumluluk sahibi olacağını açıkladı. Bugünün çocuklarının yarının büyükleri olacağını anlatan Özcan Çilek, kendilerinin ne derece önemli olduğunu bu projeyle fark edeceklerini söyledi.
 
13 YAŞINDAKİ BAŞKAN ADAYI
 
Çocuk meclisi ilk toplantısını ise velilerin gözetiminde gerçekleştirdi. Çocuk meclisindeki Turna Görmez, ortaokul 7’nci sınıf öğrencisi olduğunu söyledi. Sitede çocuk meclisi kurulmasına çok sevindiğini anlatan Görmez, meclis toplantılarının çok eğlenceli başladığını belirtti. "Başkanlık seçimlerinde herhalde başkan olurum" diyen Görmez, seçimler için aday olduğunu açıkladı.
 
İLK BAŞKAN KİM OLACAK?
 
11 yaşındaki Özgü Çilek ise 6’ncı sınıf öğrencisi olduğunu belirterek, "İyi ki böyle bir meclis kuruldu. Çocukların başkan seçilmesi de güzel bir şey. Ben şahsen Emre Bulut’un başkan seçilmesini istiyorum" diye konuştu. Çocuk meclisi toplantılardan ve kampanyalarından sonra başkanını seçecek.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER