Antalyalı Kadın Avukatlardan Cübbeli Protesto

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etmek için siyah giyinen Antalyalı kadın avukatlar, cübbelerini çıkarıp eylem yaptı. Eylemde, kadınlara ve çocuklara yönelik suçlarda ceza indirimine son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Antalyalı Kadın Avukatlardan Cübbeli Protesto
Tarsus’ta üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın evine gitmek için bindiği minibüste kendisine tecavüz etmek isteyen sürücü tarafından vahşice öldürülmesi, Antalya’daki kadın avukatlar tarafından protesto edildi. Öğle saatlerinde Antalya adliye binasının önünde toplanan yaklaşık 100 kadın avukat, eyleme siyah giysilerle katıldı. Antalya adliyesine gelen vatandaşların da destek verdiği eylemde grup adına Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu Üyesi Avukat Figen Şengün basın açıklaması yaptı. Şengün, 20 yaşındaki Özgecan’ın sadece kadın olduğu için hunharca katledildiğini söyledi. Kadına yönelik şiddetin nedeni olarak zihniyeti adres gösteren Şengün şöyle dedi:
 
"Kadın cinayetlerindeki ve kadına yönelik şiddetteki artış, bir kişinin annesinin diz kapağından dahi tahrik olabileceğini utanmadan söyleyen, hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu ileri süren, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyetin, kadın üzerinden yürütülen cinsiyetçi politikaların sonucudur. Bu olaylar azımsanamaz. Münferit kabul edilelemez." 
 
’CEZA İNDİRİMLERİ KALDIRILSIN’
 
Özgecan’ın katledilmesiyle birlikte gündeme gelen idam tartışmalarının, dikkatleri asıl sorumluların üzerinden dağıtmaya yönelik bir kandırmaca olduğunu iddia eden Şengün, şöyle devam etti:
 
"İdam cezası hiçbir zaman çözüm değildir. Yapılması gereken, öldürülen ya da şiddete uğrayan kadınların, giydikleri elbiselerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine gittikleri saat, cep telefonuyla sıkça konuşmaları gibi nedenlere dayandırılan haksız tahrik indirimi uygulamalarının terk edilmesidir. Ayrıca toplumun savunmasız bırakılan kesimi olan kadın ve çocukların yaşama hakkına, vücut bütünlüğüne ve cinsel dokunulmazlıklarına yönelen suçlarda ceza indirimleri uygulanmasının önüne geçilmelidir."
 
DAVAYA MÜDAHİL OLACAKLAR
 
Avukat Şengün, diğer Özgecanlar’ın güvende yaşaması için üyesi oldukları Türkiye Barolar Birliği Kadın Hakları Komisyonu bünyesinde yargılama sürecine müdahil olup sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını da söyledi.
 
Basın açıklamasından sonra eyleme katılan kadın avukatlar, alkışlarla şiddete uğrayan kadınlar için cübbelerini çıkardı. Öncelikle kadın olduklarını söyleyen eylemci avukatlar ’yasta değil isyandayız’ sloganlarıya cübbelerini ortaya attı.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER