Antalya'da Buz Heykellere Büyük İlgi

Antalya’da kurulan ’Buz Heykel Müzesi’, ziyarete açıldı.

Antalya'da Buz Heykellere Büyük İlgi
Antalya Akvaryum içindeki Kar Dünyası Eğlence Merkezi bünyesinde hazırlanan kar ve buz müzesi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. ’Antalya’nın Enleri’ konusu kapsamında oluşturulan müzede, 30’un üzerinde buzdan heykel bulunuyor. Bellorophontes (Chimera Efsanesi), Hadrianus Kapısı, Apollon Tapınağı, Myra, St. Nicolas (Noel Baba), Abdal Musa, Attolos, Belkıs Efsanesi, Likya Mezarlığı gibi Antalya’yı simgeleyen tarihi yapıların buzdan heykellerinin yer aldığı müzede, heykeltıraşlar çalışmaya devam ediyor. Her geçen gün farklı bir heykelin ortaya çıktığı müze bünyesinde buzdan akvaryum da bulunuyor. Buz kalıpları içinde ölü deniz ürünlerinin sergilendiği buzdan akvaryumda köpek balığı, vatoz, yengeç, su yılanı gibi deniz canlıları yer alıyor.
 
Müzenin Kar Dünyası içinde olması ise korunurluluğunu üst seviyeye çıkardı. Normal şartlarda -5, kar yağdırılacağı zaman ise -15 dereceye kadar düşen sıcaklık, buzdan heykeller için ideal ortamı sunuyor.
 
ANTALYA’DA BUZDAN MÜZE FARKI
 
Buz Heykel Müzesi’nin sergilendiği Kar Dünyası Eğlence Merkezi Müdürü Murat Selek, gördükleri ilgiden memnun olduklarını dile getirdi. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler tarafından gezilen Buz Heykel Müzesi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Selek, "Farklı bir müzeyi otaya çıkarmanın heyecanını yaşıyoruz. Antalya gibi yaz aylarında 50 derece hava sıcaklığını gören bir şehirde buzdan müze kurmak, farklı bir şeyler ortaya çıkarmak mutluluk verici" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2015, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER