Anne İle Babanın Çocuk Mücadelesi

Aydın'ın Germencik İlçesi’nde, 14 aylık kızıyla kendisini terkedip gittiği ülkesi Ukrayna’da dava açıp boşanan eşi Oksana Rudnytska’nın (31) şimdi de çocuğunu kendisinden almak istediğini belirten Rıza Barış (35), mahkemelerin verdiği velayet kararına isyan etti. Barış, annesinin terkettiği kızını bu yaşında kadar kendisinin büyüttüğünü asla vermeyeceğini belirtip, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Türk yetkililerden yardım istedi.

Anne İle Babanın Çocuk Mücadelesi
 
Gemilerde tercümanlık yapan Rıza Barış, 2009 yılında Ukrayna’da bu ülkenin vatandaşı Oksana Rudnytska ile tanıştı. Barış, aynı yıl gönlünü kaptırdığı Rudnytska ile Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki düğünle evlendi. Germencik İlçesi, Neşetiye Mahallesi’nde yaşayan çiftin bir yıl sonra şu an dört yaşında olan kızıları E. dünyaya geldi. Kızları 14 aylık olduğunda, Rudnytska, Ukrayna’daki ailesini ziyarete gitti. Ancak, bir daha dönmedi. Eşiyle şiddetli geçimsizlik yaşadıklarını ileri süren Rudnyska, ülkesinde boşanma davası açtı. Mahkeme çifti boşayıp, küçük E.’nin velayetini annesine verdi. Ancak, boşanmalaranın ardından Barış, kızını annesine teslim etmedi. Bunun üzerine genç kadın, hürriyeti yoksun bırakma ve uluslararası çocuk kaçırma iddiasıyla dava açtı. Rudnytska’nın şikayeti üzerine Ukrayna Büyükelçiliği de, Türk Dışişleri Başkanlığı’na nota gönderip, küçük Eva’nın babasından alınıp, annesine teslim edilmesinin sağlanmasını istedi. Türkiye’deki mahkemeler de Ukrayna’daki mahkemenin kararıyla aynı yönde karar verdi. Yerel mankemehin kararı Yargıtay tarafından da onandı. Karara isyan eden Rıza Barış, oturma izni olan eşinin kızları 14 aylıkken Türkiye’yi terkettiğine dikkati çekip, E.’yi bu yaşına kadar ailesiyle kendisinin baktığını belirtip "Asla ondan ayrılmam" dedi.
 
"TÜRK ADALETİ BİZE SAHİP ÇIKSIN"
 
Mahkemenin, lehine verdiği birçok dosyayı incelemeden kızını kendisinden ayırdığını iddia eden Barış, "Eşim, Türkiye’deyken ailesinin kaza yaptığını söyledi. Uçak biletini ben aldım. Ülkesine gitti. Bir daha da dönmedi. Bir süre sonra benim çocuğumu kaçırdığım iddiasında bulunmuş. Hürriyeti yoksun bırakma ve uluslararası çocuk kaçırma ididasıyla dava açmış. Hepimizin ikameti Aydın’da göründüğü için bu konuda açtığı davayı kaybetti. Şimdi de çocuğumu benden almak için dava açmış. Ancak, Germencik Asliye Ceza Mahkemesi, 26 Eylül 2014 tarihinde lehine karar verdi. Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, çocuğumun benden alınmasını istedi. Türk mahkemeleri belge ve delilleri iyi incelemeden karar verdi. Çocuğu terkeden ben değilim. Onu ben büyüttüm. Ben ve kızım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Soyadımı taşıyor. Buna rağmen çocuğumu benden alacaklar. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Türk yetkililerden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bize sahip çıkmalarını istiyorum" diye konuştu.
 
"HAKKIMI ARAYACAĞIM"
 
Yargıtay’ın kararının kendisine tebliğ edilmesinden sonra, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde hakkını arayacağını belirten baba Barış, şöyle devam etti:
 
"Ukrayna kendi vatandaşına sahip çıkıyor, Türkiye Cumhuriyeti de sahip çıksın. Bu yanlışın düzeltilmesini istiyorum. Kızımın durumuyla ilgili Sosyal Hizmetler Uzmanı rapor hazırladı. Raporda da benim kızıma bakabileceğim, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak bu kapasiteye sahip olduğum raporu var. Sosyal Hizmetler Uzmanı, raporunda bunu belirtip kararı mahkemeye bıraktı. Mahkeme ise çocuğumun benden alınmasına karar verdi. bu anlaşılır gibi değil."
 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER