Anıtkabir'de Resmi Tören Düzenlendi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Anıtkabir'de düzenlenen törene diğer milli bayramlarda olduğu gibi HDP'den genel başkan düzeyinde katılım olmaması dikkat çekti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bu sabah Ankara'da bir dizi tören düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı başkanlığındaki heyet çocuklarla birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti. Meclis'teki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.
 
Törende, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Atatürk Anıtı'na kırmızı ve  beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Asıl töreni ise TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığındaki devlet erkanının, Anıtkabir'i ziyareti oluşturdu. Törene; TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yanı sıra Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan yardımcıları Lütfi Elvan ve Mehmet Şimşek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri ile çok sayıda milletvekili katıldı.
 
Törende, Meclis'te temsil edilen 4 partiden üçü yani Ak Parti, CHP ve MHP genel başkan seviyesinde yer aldı. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Anıtkabir ziyaretinde yine bulunmaması dikkat çekti.
 
Heyet, Aslanlı Yol'da yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. TBMM Başkanı Kahraman'ın mozoleye çelenk bırakmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
 
Kahraman ve beraberindekiler, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Bu sırada, çocukların sevgi gösterileri üzerine Kahraman ve Başbakan Davutoğlu, çocuklara el sallayarak karşılık verdi.
 
 
ÇOCUKLARDAN DAVUTOĞLU'NA İLGİ
 
Törenin ardından Başbakan Davutoğlu, tören alanındaki çocuklarla sohbet etti. Çocuklar Davutoğlu'na yoğun ilgili gösterdi.
 
Başbakan Davutoğlu, çocuklara "Hanginiz Başbakan olacak" diye sordu. Davutoğlu, çocuklarla birlikte fotoğraf çektirdi.
 
Davutoğlu, çocukların elini öpme isteğini kırmadı.
 
Davutoğlu çocuklara, "Anneniz ve babanız dışında kimsenin elini öpmeyin" diyerek "Verin ben sizin elinizi öpeyim, bu bayram sizin bayramınız" ifadesini kullandı. 
 
ZİYARETTE DİKKAT ÇEKEN AYRINTI
 
Devlet erkanının Anıtkabir ziyaretinde dikkat çeken bir ayrıntı vardı. Geçtiğimiz günlerde Karaman'daki cinsel istismar olayının ardından sözleriyle tepki çeken CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu yan yana gelmişti. 
 
 
NE DEMİŞLERDİ?
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık grup toplantısında Karaman'da cinsel istismar olayının ortaya çıkmasının ardından Bakan Ramazanoğlu'na yönelik şunları söylemişti:
 
''Karaman'dan sonra Türkiye'nin dört bir yanında olaylar patladı. Bunlar sabah akşam Müslümanlıktan din imandan bahsediyorlardı. Bu çocukları bu yoz kültüre siz nasıl teslim ettiniz? Vakıfları savunuyorlar. Çocuklara sahip çıkın vakıflara değil. Bu çocuklar yasa dışı burada nasıl kaldı? Valisi konuşmuyor, Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor. Aileden sorumlu Bakan da zaten birilerinin önüne yatmış vaziyette o da konuşmuyor. Bu yurtlara kim izin veriyor arkadaşlar... Biz izin vermedik diyorlar koro halinde. Siz izin vermediyseniz bunlar nasıl açılıyor?''

 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2016, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER