Amasya Üniversitesi'nde Osmanlıca Kursu

Amasya Üniversitesi tarafından açılan Osmanlıca kursuna katılan 7’si üniversite öğrencisi toplam 14 kişi, 4 ay süren eğitim sonucunda kursu başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

Amasya Üniversitesi'nde Osmanlıca Kursu
Amasya Üniversitesi tarafndan 2013-14 eğitim öğretim yılında açılan Osmanlıca kursu ilgi gördü. 7’si üniversite öğrencisi toplam 14 kişi 4 ay süreyle kursa katılıp sertifika almaya hak kazandı. İkinci bir kurs için de kayıtlar başladı. Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde kursu veren Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Metin Hakverdioğlu, şöyle dedi:
 
"Osmanlıca olarak ayrı bir dil gibi telakki edilen bu dersler aslında sadece eski yazı okuma odaklıdır. Bugünkü tartışmaların aksine, insanlara yeni bir dil öğretilmesi veya sadece mezar taşı okuma yeteneği verilmesi söz konusu değildir. Osmanlıca yerine eski yazı çalışmaları denmesi daha uygun olacaktır."
 
Yrd.Doç.Dr. Metin Hakverdioğlu, Fen Edebiyat Fakültesi’nin Osmanlıca alanında yetkin öğretmenler yetiştirmek için lisans derslerinde, hem de kurslarda donanımlı gençler yetiştirmeye çalıştığını söyledi. Yrd.Doç.Dr. Hakverdioğlu, "Bu gençlere halkımızdan da isteklilerin katılması için kurslarımızın kapıları herkese açık tutulmaktadır" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER