'Alzheimer Hastası Tek Başına Yaşayamaz'

TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ak Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle yayınladığı mesajda hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, sağlıklı beslenme, spor ve kitap okumanın korunma yöntemi olabileceğini belirtti.

'Alzheimer Hastası Tek Başına Yaşayamaz'
 
Sağlık Bakanlığı eski müsteşarı olan Necdet Ünüvar, insan ömrünün uzamasına bağlı olarak ileri yaşta görülebilen alzheimerli hasta sayısının dünyada 20 milyon, ülkemizde 200 bin civarında olduğunu açıklayarak şunları kaydetti: 
 
"Bu hastalık  halk arasında unutkanlık ya da bunama olarak bilinir ve insanların yaşları ilerledikçe en büyük korkusu olur. Gelişen teknolojinin etkisi ile dünya ortalama insan ömrünün uzadığını biliyoruz. Alzheimer’in 50 yaş altında görülme sıklığı çok nadirdir. Tedavi çalışmaları bu hastalık için hızla geliştirilmiş olsa da günümüzde literatüre geçmiş kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalık oldukça sinsi ve yavaş seyirlidir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de kalıtsal faktörler, beyin hücrelerinde yıkım, çeşitli zararlı maddelerin kullanımı vaka sayısını arttırdığı bilinmektedir. Hayat boyu sağlıklı beslenme, spor ve kitap okuma bence bu hastalıktan korunma yöntemlerinin en başında gelir. Hastanın ise tek başına yaşaması mümkün değildir. Dünya nüfusu hızla artarken, aile birey sayılarının küçülmesi bu hastalıkla yaşamını sürdürecek kişilerin yalnız kalacağının ve yaşamlarının zorlaşacağının göstergeleri arasındadır."
 
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER