Alevler Cenneti Küle Çevirdi

Bodrum’da sosyetenin gözde tatil mekanlarından Göltürkbükü Mahallesi’nde makilik alanda çıkan ve bozuk orman alanına da sıçrayan yangın korkuttu. Alevlerin yaklaştığı yakındaki villa ve sitelerde yaşayanlar tedbir amacıyla evlerini boşaltırken, yangın iki saatte güçlükle söndürüldü. İlk belirlemelere göre 3 hektar makilik, 4 hektar da ormanlık alan zarar gördü.

Alevler Cenneti Küle Çevirdi
 
Göltürkbükü Mahallesi, Kızılburun Mevkisi’ndeki makilik alanda bugün saat 12.00 sıralarında yangın çıktı. Yoldan geçen bir araçtan atılan sigaradan çıktığı sanılan yangın, rüzgarın etkisiyle hızla büyüp, yakındaki bozuk orman alanına da sıçradı.
 
Alevlere ilk müdahaleyi çevredeki sitelerde bulunanlar traktörlerin arkasına bağladıkları su tanklarıyla yaptı. Bölgeye ayrıca Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait 3 itfaiye aracı, Bodrum Orman İşletme Şefliği’ne ait 3 arazöz ile 1 helikopter ve 30 orman işçisi sevk edildi. Çevredeki bazı vatandaşlar da kazma, kürek, terlik ve dal parçası gibi ellerine geçirdikleri nesnelerle söndürme çalışmalarına destek verdi. Tatil cenneti saatlerce alevler ve dumanların etkisi altında kaldı.
 
EVLERİNİ BOŞALTILAR
 
Alevlerin bir ara Galatasaraylı eski milli futolcu futbolcu Tugay Kerimoğlu ve Alman Yeşiller Partisi Lideri Claudia Roth’un villalarının da bulunduğu sitelere doğru ilerlemesi korku ve paniğe neden oldu. Hebilköy Evleri, Madana Sitesi, Karianda Sitesi, Hanımeli Evleri, Hekimköy Tatil Sitesi, Modalılar Sitesi ve Olive Garden Villaları’nda yaşayan tatilciler, tedbir amacıyla evlerini boşaltarak, korku dolu gözlerle söndürme çalışmalarını izledi. Jandarma ekipleri de çevrede önlem aldı. Yangın, 2 saat içinde kontrol altına alınırken, söndürme çalışmalarına katılan çevredeki sitelerde çalışan iki işçi alevlerin arasında kalarak hafif yaralandı. Alevlerin ilk belirlemelere göre 3 hektar maki, 4 hektarda ormanlık alana zarar verdiği bildirildi.
 
Yangının yol kenarında başlayıp, rüzgarın etkisiyle sitelere kadar sıçradığını belirten 39 yaşındaki Demir Hoşkan, "İki saat boyunca kabusu yaşadık. Yangın, muhtemelen atılan bir sigara nedeniyle başladı. Alevler, rüzgarla aniden yayıldı. Önüne geçilemez bir hale geldi. Çevre sakinleri olarak korkulu anlar yaşadık. Göltürkbükü’nün ciğerleri küle döndü" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER