banner51

Aktaş: 12 Eylül'de 1 Ay İşkence Gördüm

HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, Şanlıurfa’da düzenlenen 12 Eylül protesto yürüyüşüne katıldı. Yürüyüşün son bulduğu nokta olan eski Sıkıyönetim Komutanlığı binası önünde konuşan HDP’li Aktaş, "Bu binada 12 Eylül döneminde 1 ay boyunca işkence gördüm" dedi.

Aktaş: 12 Eylül'de 1 Ay İşkence Gördüm
 
Şanlıurfa’da, HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın da destek verdiği 78’liler Girişimi üyeleri, 12 Eylül’ün yıldönümünü protesto için Topçu Meydanı’nda bir araya geldi. Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde ellerinde dövizler ile yürüyüşe geçen kalabalık, 12 Eylül sürecinde Sıkıyönetim Komutanlığı olan şimdilerde ise Rehberlik ve Araştırma Merkezi olan binaya yürüdü. Yaklaşık 500 metrelik yürüyüşün ardından gruba konuşan 78’liler Girişimi sözcüsü Abdurahman Pişkin, 12 Eylül rejiminin bitmediğini, darbe anayasası ile devam ettiğini söyledi.
 
Pişkin’in ardından konuşan HDP Milletvekili Kemal Aktaş ise 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında gözaltına alındığını ve önünde bulundukları binaya getirildiğini belirterek şunları söyledi: "Burada gördüğünüz büyük bir bölümü saçları, sakalları ağarmış her arkadaşın bu binanın alt katında ayları bulan çok ağır işkenceler yapıldı. Bunca işkenceye rağmen bedenleriyle inançlarıyla hiç taviz vermeyen bu insanların mücadelesi sonucu bu günlere gelebildik. Bu binanın bodrum katı birçok devrimcinin, demokratın, yurtseverin tabutuyla karşılaşmış bir yerdir. Burası insanların günlerce aylarca aç susuz bırakılarak, en vahşi dünyada eşi benzeri görülmeyen işkencelerin tabi tutulduğu yerdir." Kalabalık, basın açıklamasının ardından dağıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER