Akkuyu'nun Güvenlik Önlemleri

Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Akkuyu Nükleer Santrali’nin ileri teknolojili güvenlik sistemlerine sahip olacağını ifade ederek, "Santralde kullanılacak olan yeni VVER-1200 tesisleri güvenlik şartları ve güvenlik teknolojisi konusunda en son gelişmeleri ele alan güvenlik tasarımı özelliklerine sahiptir. Rusya’nın nükleer santrallerinde, güvenlik sistemleri için ayrılan bütçe tesisin toplam maliyetinin yüzde 40’ı kadardır" dedi.

Akkuyu'nun Güvenlik Önlemleri

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin güvenlik sistemleriyle ilgili Akkuyu Toplum Bilgilendirme Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Rauf Kasumov, santralde kullanılacak güvenlik sistemleri konusunda bilgilendirmede bulundu. Nükleer güç santrali tasarımında olası kaza durumunda dahi ciddi bir radyoaktif sızıntının olmaması için ana güvenlik hedefleri olduğunu vurgulayan Kasumov, "Bu güvenlik hedefini sağlamak için, gerekli ve uygun 3 temel güvenlik şartı yerine getirilmiştir. Bunlar reaktivitenin kontrolü, atık ısının ısı azaltıcısına atılması ve radyoaktif maddenin hapsedilmesidir. Koruyucu güvenlik sistemlerinde de birinci devre ve yakıt bekletme havuzunun acil durum ve planlanmış soğutma, acil bor enjeksiyon, SG acil soğutma, acil gaz giderme, pasif ısı tahliye, birincil hidro akümülatörler, ikincil hidro akümülatör, birincil ve ikinci aşırı basınç koruma sistemleri yapılacaktır" diye konuştu.

"TÜM TEMEL GÜVENLİK FONKSİYONLARI FARKLI VE ÇOKLU GÜVENLİK SİSTEMLERİ İLE SAĞLANIR"
 
Tüm temel güvenlik fonksiyonlarının farklı ve çoklu güvenlik sistemleri ile sağlanabileceğine dikkat çeken Kasumov, "Güvenlik sistemleri lokalizasyonu konusunda da çift koruma kaplı reaktör binası, koruma kabı binası izolasyon vana sistemleri, koruma kabı binası püskürtme sistemi, ana buhar izolasyon vanaları, reaktör binasının iç alanında seyreltme sisteminin sağlanması, iki koruma kabı arasındaki iç boşluğu pasif filtreleme sistemi yapılacak. Destekleyici güvenlik sistemlerinde de önemli sistem bileşenlerini soğutma, önemli sistem bileşenleri soğutma suyu ve nükleer adadaki yapıları havlandırma sistemleri düzenlenecek" şeklinde konuştu.
 
“SANTRALDE HER TÜRLÜ SENARYO DÜŞÜNÜLEREK BUNA GÖRE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI”
 
Santralde her türlü senaryo düşünülerek, buna göre güvenlik önlemlerinin alındığının altını çizen Kasumov, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarıma esas kazalar ve tasarım ötesi kazalar üzerinde çalışılarak, önlenmesi ve azaltılması için aktif ve pasif güvenlik sistemleri tasarlanmıştır. Santralde 4 kanallı buhar üretim sistemi mevcuttur. Tasarım ötesi kazalar için tasarlanan sistemler, uzun süreli ısı atımını, operatörün müdahalesi olmaksızın, otomatik olarak devreye girecek şekilde programlanmıştır. Erimiş yakıtın etkisine karşı korumak için reaktörün altına reaktör koruyucu kabın yapısının deforme olmamasını sağlayan dayanaklı bir yapı yerleştirilmiştir. Akkuyu’da kullanılacak olan yeni VVER-1200 tesisleri, güvenlik şartları ve güvenlik teknolojisi konusunda en son gelişmeleri ele alan güvenlik tasarımı özelliklerine sahiptir. Rusya’nın nükleer santrallerinde, güvenlik sistemleri için ayrılan bütçe tesisin toplam maliyetinin yüzde 40’ı kadardır. Akkuyu Nükleer Santrali’nde hem etkinlik ve verimlilik hem de güvenlik yönünden, Rusya nükleer sektöründeki en son gelişmeleri baz alınmıştır. Bu tasarım, Fukuşima kazasında önce Avrupa genelinde nükleer santraller konusunda gelinen noktanın en son teknoloji ürünü olarak geliştirilmiştir. Ayrıca kazadan sonra da bu tasarım Uluslararası Atom Enerji Kurumu (IAEA) tarafından nükleer santral prensipleri olarak kabul görmüş ve desteklenmiştir. Ayrıca Fukuşima sonrası yayınlanan Avrupa Nükleer İşletmecileri kullanım şartları analizi sürecine de tabidir."
 
Açıklamaların ardından Kasumov, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER