banner9

'Akkuyu İçin Bize Ulaşan Bir Şey Yok'

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, programı kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) iş dünyası ile bir araya geldi.

'Akkuyu İçin Bize Ulaşan Bir Şey Yok'
 
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, programı kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) iş dünyası ile bir araya geldi. Buradaki toplantıda konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, 64’ncü hükümetin öncelikle ekonomik sorunlara odaklanmasını büyük bir memnuniyetle takip ettiklerini belirtti. Ekonomik anlamdaki cesur reform hareketlerini, ihtiyaç olan her aşamada çözüm, işbirliği, ortak akıl odaklı yaklaşımlar olarak gördüklerini aktaran Aşut, "Öncelikle, yeni Anayasa hazırlık sürecinin bir an önce başlamasını diliyoruz. Ülkemizin güçlü yarınları adına, nitelikli demokrasi adına, daha özgürlükçü, bireyi merkeze alan, hak ve hukukun üstünlüğünü sağlayan, 75 milyonun Türkiye Cumhuriyeti’nin parçası ve vatandaşı olmaktan gurur duyacağı yeni bir Anayasa için yanınızda olacağız" dedi.
 
Açıklanan ekonomik reformlara değinen Aşut, 3, 6 ve 12 aylık programlara uyulması halinde gerçek anlamda bir dönüşüm yaşanacağına inandığını ifade ederek, şöyle konuştu:
 
"Güçlü devlet her kararı kendi alan devlet değildir. Serbest ekonomilerde güçlü devlet, arkasında güçlü bir iş dünyası, güçlü girişimci gücü olan devlettir. Güçlü devlet, ülke dışında askeri gücü olan değil; ülke dışında iş insanlarının gezdiği, girişimcisinin dünyanın her alanında dolaştığı, iş yaptığı ve markalarını dünyada tanınan devlettir".
 
Elvan ise konuşmasında Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan yapısal reformların ekonomi ayağı ile ilgili olan maddelerini hatırlattı. Bir haftalık süreç için planlanan reformların tamamlanıp hayata geçirildiğini kaydeden Elvan, diğerleri üzerinde de çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi. Reformlara yönelik detaylı bir sunum yapmak istemediğini, demokratikleşmeden, sosyal alana kadar her alanda reformlar yapılacağını vurgulayan Elvan, ekonomiye yönelik başlıkları açıkladı. İşgücü ve istihdam piyasasına yönelik reformlar yapılacağını, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik reformlar planlandığını ifade eden Elvan, verilecek destekler, teşvikler ve krediler hakkında bilgi verdi.
 
Çok sayıda düzenlemenin ise 2016’da gerçekleştirileceğini bildiren Elvan, ardından kent dinamiklerini dinledi. Çözüm odaklı yaklaşımı ile Mersinli işadamlarını dinleyen Elvan, beklenen tüm projelerin takipçisi olacağını söyledi.
 
Elvan MTSO’dan çıkarken Mersin Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Azize Nalan Bakır ile bir araya geldi. Engelli aracının önüne çöken Elvan, Bakır’ı ile bir süre sohbet etti. Bakır, bir takım sorunlar nedeni ile bugün bakanlığı aradığını belirterek, "Sizin burada olduğunuzu söylediler. Sorunlarımız için sizden destek ve yardımlarınızı bekliyoruz" demesi üzerine danışmanlarını yanına çağıran Elvan, sorunun çözümü için gerekenlerin yapılması talimatını verdi. Elvan’ın sorunun takipçisi olacağını söylemesi üzerine Bakır, "Bizler topluma yararlı olmak istiyoruz. İnsanların bize acıyarak bakmasını istemiyoruz. Bizler üreterek kazanmak istiyoruz" dedi. Bunun üzerine Elvan, "O güven sizde fazlasıyla var. Buna inanıyorum, sizinle görüşeceğiz” diyerek cevap verdi.
 
Konuşmanın ardından Elvan ve beraberindekiler Başkan Bakır ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Ak Parti İl Başkanlığı’na geçti.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 23:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER