Akdoğan'dan Kabataş Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Pendik’te Ali Ulvi Bilgi Evi’nin açılışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akdoğan, "Muhalefetin bu tapelere sarılması, işi magazinleştirmekten öteye gitmez. Bu siyaset yapmak anlamına gelmez.'' dedi.

Akdoğan'dan Kabataş Açıklaması
 
Akdoğan, "Medya patronlarına baskı uygulandığı iddialarına dair neler söyleyeceksiniz" sorusuna "Benimle ilgili çıkan Meclis TV konusu… Ben Meclis TV’yi ne aradım, ne görüşmem oldu, ne bir müdahalem oldu, ne bir kapattırmam söz konusu oldu. Meclis TV’nin nasıl çalışacağı bellidir. Kanunu vardır, yönetmeliği vardır. Orada hiç kimse buna müdahale edemez. Kendi kanunları çerçevesinde Meclis TV çalışır. Hangi partiye ne kadar zaman ayrılacağı da bellidir, partilerin saatleri de bellidir. Buna müdahale zaten mümkün değildir. Benim de bu yönde herhangi bir müdahalem söz konusu olmamıştır. Bizim orada bahsettiğimiz saat yediden sonra Meclis TV’nin yayınlarının kapatılması durumu. Bu konuda meclis bir karar almıştı. Biz ona atıf yapıyoruz. Yoksa Meclis Tv’ye dönük ve herhangi bir medya kuruluşuna dönük benim bir müdahalem vesaire söz konusu olmamıştır" diye yanıt verdi.
 
Akdoğan, Kabataş olayıyla ilgili görüntülerin sorulması üzerine "Bir takım kesitler, fotoğraf kesitleri üzerinden yorum yapmak doğru değil. Onun öncesi nedir, sonrası nedir, yani o filmin tamamını görmeden bir fotoğraf karesi üzerinden yorum yapılamaz. Ortada bir mağdur var,bu mağdurun yaşadıkları var, anlattıkları var, adli tabipten aldığı raporlar var. Bunlar şu anda bizim için daha geçerlidir. Aksi ispat edilmiş değildir o görüntülerle. Bunlardan medet ummayı da doğru bulmuyoruz. Yani ortada bir kadına bir saldırı yapıldıysa bebeğiyle birlikte, bunun üzerinde durmak varken, anlaşılan paralel yapının yönlendirmesiyle bu tür bir takım fotoğraf kareleri üzerinden bir anlam üretilmeye çalışılıyor. Bunlar ortada duran gerçeği değiştirmez arkadaşlar" şeklinde yanıt verdi.
 
Akdoğan, "Sizde paylaşabileceğiniz herhangi bir görüntü var mı sorusuna" da "Bu yönde bizim bir görüntümüz yok. Olsa zaten çıkardı. Ama neticede ortada bir şahıs var, bir takım iddiaları var, yaşadıkları var. Bizim için esas olan budur. Yani o görüntüler montaj mıdır, gerçek midir bilmiyoruz. Ama o görüntüler üzerine bir değerlendirme bina etmek son derece yanlış olur. Çünkü o bir fotoğraf kesitini ifade ediyor sadece" yanıtını verdi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER