Akdeniz Limonları, Kapadokya'da Lezzetleniyor

Her yıl Akdeniz Bölgesi’nde dalından olgunlaşmadan ve sulanmadan, yeşil renkte toplanan limonlar, getirildikleri Kapadokya bölgesindeki kayadan oyma doğal depolarda bekletiliyor. 3-4 ay burada beklitelen limonların, sulanması ve lezzet kazanması sağlanıyor.

Akdeniz Limonları, Kapadokya'da Lezzetleniyor
Yılda yaklaşık 6 milyon sandık olgunlaşmamış limon, Nevşehir’in Kavak Beldesi ile Ürgüp İlçesi’ne bağlı Ortahisar Beldesi’nde bulunan depolarda muhafaza ediliyor. Kayadan oyma doğal soğuk hava depolarında bekletilen limonların kabuğu inceliyor, olgunlaşıyor ve sulanarak lezzet kazanması sağlanıyor. Sulanan limonların kilosu da artıyor. Türkiye’nin peribacaları ile ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesi, turizmin yanında dünyada eşi bulunmayan tamamen doğal kayadan oyma limon ve patates depoları ile de tanınıyor. Akdeniz Bölgesi’nde Kasım- Aralık aylarında kesilen limonlar, Mart ayının ortasına kadar aralıklarla depolara getiriliyor. Depolara giren limonlar, yeni hasat dönemi olan Eylül- Ekim ayına kadar bu mekanlarda muhafaza edilebiliyor. Doğal depolarda bekletilen limonun tadında ve gramajında değişiklik yaşanıyor. Depoya girerken 5 ila 7 milimetre olan limonların kabuğu depodan çıkarken 1 milimetreye kadar incelebiliyor. Kabuk incelirken limon daha da sulanıyor ve lezzet kazanıyor. ’Yatak Limon’ sözü de bunun için deniyor.
 
Ortahisar beldesinde bulunan bir doğal hava deposu ortaklarından Mustafa Keskin, 32 senedir depoculuk yaptığını belirterek, Ekim ayında kesilmeye başlanan limonların, Kasım ayının ortalarından itibaren depolara gelmeye başladığını belirtti.
 
Olgunlaşmamış şekilde ve yeşil renkte gelen limonların depolarda aylar içerisinde sararmaya başladığını ifade eden Keskin, "Sarardıkça sulanır ve kilo olarak da ağırlaşır. 19 kilogram civarında gelen bir sandık limon, sulandıkça 20.5 veya 21 kilograma kadar çıkar. Şu anda halen Mersin bölgesinden limonlar gelmeye devam ediyor. Mart ayının 15’ine kadar limonlar gelmeye devam eder. 15 Nisandan itibaren ise Mersin’den tezgah işçileri gelmeye başlar. Sonrasında ülke içi satışı veya ihracat başlar. Limon depoları, Nevşehir’in Kavak beldesi ile birlikte burada bulunuyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER