'Akdeniz Kangalı' Yetiştiriyor

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde 30 yaşındaki Ahmet Metin Şenlik, Sivas Kangal köpeklerinin Akdeniz’de de yetiştirilebileceğini göstermek için çiftlik kurdu. Bugüne kadar 20 köpek yetiştiren Şenlik, Akdeniz’de yetişen türlerin, soğuk iklimde yetişenlere göre daha iri yapılı olduğunu söyledi.

'Akdeniz Kangalı' Yetiştiriyor
 
Geçen yıllarda hobi olarak başladığı Kangal köpeği yetiştiriciliğini bir süre Ankara’da yapan bankacı evli  2 çocuk sahibi Ahmet Metin Şenlik, son 2 yıldır Antalya’nın Kaş İlçesi’nde kurduğu çiftlikle bu uğraşını sürdürüyor. Genellikle soğuk havada yetişmesiyle bilinen Kangal köpeklerinin Akdeniz ikliminde de yetiştirilebileceğini göstermek amacıyla Çerçiler Mahallesi’ndeki evine yaklaşık 100 metre mesafede 3 dekar alana çiftlik kuran Ahmet Metin Şenlik, iş çıkışı çiftliğe giderek hayvanlarıyla ilgileniyor. Arkadaşlarından da destek alan Şenlik, çiftlikte hayvanların bakımını yapıyor, ihtiyaçlarını karşılıyor.
’AKDENİZ’DE YETİŞEN DAHA İRİ YAPILI’
 
Şenlik’in İç Anadolu’dan getirerek çiftliğinde yetiştirdiği 12’si yavru 20 Kangal köpeği, bölge halkının da ilgisini çekiyor. Bölgede yaşayanlar çocuklarıyla birlikte çiftliğe gelerek köpekleri seviyor. Baron, Goril, Likya, Poçi, Aşil ve Ezo gibi adlar verdiği köpeklerini bakım masrafları karşılığında yöredeki çobanlara veren Ahmet Metin Şenlik, Akdeniz’de yetişen kangalların, daha çok güneş gördüğü için soğuk iklimde yetişen türlere göre daha iri yapılı olduğunu söyledi. Soğuk iklimde 10 yavrudan 4’ünün yetişkin hale gelebildiğini aktaran Şenlik, Akdeniz ikliminde ise 10 yavrudan 8’inin yetişkin hale geldiğini anlattı. Kangal köpeklerini hobi olarak yetiştirdiğini kaydeden Ahmet Metin Şenlik şöyle dedi:
 
"İç Anadolu’da Kangal ve Malak köpekleri yetiştirdim. Burada daha güzel yetiştirilebileceğini göstermek için çiftlik kurdum. Doğum oranı ve doğan yavruların yaşama oranının soğuk iklime göre çok daha iyi olduğunu anladım. Amacım yöre halkına bunu göstermek, sevdirmek. Sonra da büyük güzellik yarışmalarına köpeklerimizi sokup, Akdeniz Bölgesi’ndeki köpeklerin ne kadar güzel yetiştiğini tüm Türkiye’ye göstermek."
 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER