Akademisyenlerden Osmanlıca Desteği

Son günlerin tartışmalı gündem maddelerinden biri olan Osmanlıca’nın okullarda zorunlu ders olarak okutulması konusuna Çankırı Karatekin Üniversitesi akademisyenlerinden destek geldi.

Akademisyenlerden Osmanlıca Desteği
Milli Eğitim Şurası’nda gündeme gelen Osmanlıca’nın liselerde okutulması yönündeki şura kararına Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi edebiyat, tarih ve bilgi ve belge yönetimi bölümü öğretim üyeleri düzenledikleri basın toplantısı ile destek verdi. Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Beşirli, Osmanlı Türkçesi’nin lise 1 ve 2’nci sınıflarda zorunlu, 3 ve 4’üncü sınıflarda ise seçmeli olmasının faydalı olacağını savundu. 
 
Prof. Beşirli konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
 
"Biz Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi olarak bu dersin seçmeli değil de zorunlu olarak okutulmasının daha faydalı olacağına inanıyoruz. Üçüncü ve dördüncü sınıflarda da seçmeli olarak okutulmasının hiçbir sakıncası yoktur. Peki faydalı mıdır bu, çok faydalıdır. Osmanlı Türkçesi’nin liselerde okumasının gerekliliğine inanıyorum. Bu, 1928 ile öncesi arasında kopan iletişimi tekrar sağlaması açısından çok faydalı olacaktır. Ve bir Türk genci geçmişinde yaşanan bir takım şeyleri çok daha rahat bir şekilde Osmanlı Türkçesi’ni öğrenmiş olarak anlayabilecektir."
 
GENÇLERİN DİL HAZİNESİ GELİŞECEK
 
Prof. Dr. Beşirli, Osmanlı Türkçesi’nin aydınların dili olduğunu belirterek, gençlerin kelime haznesine katkı yapacağını da belirtti. Beşirli, "Osmanlı Türkçesi’nin liselerde okumaya başlatılması ile birlikte gençlerimizin dil hazinesinin de gelişeceğine inanıyorum. Biz Türkiye’de çok az kelime ile konuşuyoruz ve yazıyoruz. Şimdi Osmanlı Türkçesi münevver dilidir, münevverlerin dilidir, aydınların dilidir. Dilidir dediğim, böyle bir süreçten gelmiştir bu. Bunun öğretilmesi ile birlikte yeni yeni kaynaklara girip yeni yeni kelimelere sahip olacaklar, kelimeleri gelişecek. Ve doğal olarak belki bugün İstanbul Türkçesi dediğimiz o çok daha güzel, halis Türkçeyi de zenginleşmiş kelimeler sayesinde çok daha güzel konuşacaklar ve çok daha iyi de metinler yazacaklar" diye konuştu.
 
ARGO VE SOSYAL MEDYA DİLİ DE YOK OLACAK
 
Beşirli, bugün gençler arasında kullanılan sosyal medya dilinin de Osmanlı Türkçesi ile yok olacağını ve kültürel olarak zengin bir dilin gelişeceğini belirtti. Beşirli, "Osmanlı Türkçesi’nin liselere kadar inmesiyle bu daha çok argo dili olarak ifade ettiğimiz gençler arasında sıkıntılı bir takım evrelerin dil açısından geliştiği ortamı da giderebileceğini, gençlerin çok daha iyi gelişmiş kelime hazneleri ile kültürlerine, tarihlerine sahip olacaklarına benim inancım tamdır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER