Ailesi Özgecan'ı Mezarında Ziyaret Etti

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde öldürülen Özgecan Aslan’ın ölümünün 7’nci gününde ailesi, kızlarının mezarını ziyaret etti.

Ailesi Özgecan'ı Mezarında Ziyaret Etti
Bütün dinlerden vefat edenlerin mezarlarının bir arada bulunduğu Şehir Mezarlığı’ndaki kızları Özgecan’ın kabrini ziyaret eden anne Songül ile baba Mehmet Aslan, yalnız olarak bu ziyareti yapmak istediklerini belirtince, gazeteciler uzaklaştı. Hüzünlü anların yaşandığı mezarlık ziyaretinin ardından aile taziye çadırına döndü.
 
ADI ÜNİVERSİTEDE LABARATUVARA VERİLDİ
 
Bu arada Çağ Üniversitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Özgecan’ın adının üniversitede yaşatılacağına vurgu yapılarak, "Üniversite senatosu tarafından alınan karar ile değerli öğrencimiz Özgecan Aslan’ın mesleki hayallerini ve ideallerini ölümsüzleştirmek adına, üniversitemizde yeni kurulmuş olan psikoloji laboratuvarının, üniversite senatosu tarafından alınan kararla Özgecan Aslan Psikoloji laboratuvarı adı verilerek isminin ve ideallerinin üniversitemizde ölümsüzleştirilmesine karar verilmiştir" denildi.
 
SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ
 
Özgecan için oluşturulan anı defterinin en duygulu mesajlarından birini, Özgecan’ın sınıf arkadaşları yazdı. ’Sözün bittiği yerdeyiz’ cümlesi ile başlayan yazıda acılı aileye seslenen Psikoloji öğrencileri, "Biz Çağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri olarak size sabırlar diliyoruz. Yaşasaydı meslektaşımız olacak arkadaşımızın katillerini biliyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Hesap soracağız. Özgecan’ı unutturmayacağız" ifadeleri yer aldı.
 
KADINLAR ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE HATTI GELİŞTİRECEK
 
Öte yandan Mersin’in Akdeniz Belediyesi Kadın Danışmanlık Merkezi çağrısıyla toplanan kadın örgütleri, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi büyütmek ve kadın katliamlarına karşı ortak yol haritası çizmek amacıyla mücadeleyi büyütme ve ortaklaşma kararı aldı.
 
Bağımsız Kadın Derneği, Günebakan Kadın Derneği, Mersin Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, Kibele Kadın Derneği, Kadın Emeği Kolektifi, Eğitim-Sen, HDK Kadın Meclisi, DÖKH, HDP İl Yönetimi, Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği ve Alevi Kültür Derneği temsilcileri, Türkiye ve Mersin yerelinde meydana gelen kadın katliamları ve bu katliamların sebeplerini tartıştı. Son dönemde hükümet yetkililerinin konuya ilişkin yaptığı cinsiyetçi açıklamalar ve kadına yönelik şiddeti önlemede geliştirilen politikalar ele alınırken, kadın örgütlerinin çalışmalarının geldiği düzey ele alındı.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER