Ağlatan Tören

Kars’ta İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasını izleyen Vali Günay Özdemir ile birlikte bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. Vali Özdemir, yarışmada minik öğrencileri ayakta alkışlamadı, kucağına alarak yanaklarından öptü. 

Ağlatan Tören
 
Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif’i ve Akif’in hayatını anlattı. Ardından Vali Günay Özdemir, yaptığı konuşmada, "Her milletin bir milli marşı var, ama bizim İstiklal Marşımız var. O Marşı da Mehmet Akif yazdı. Vatanı, bayrağı, milleti, marşı bir ülkenin değerleridir. Biz marşımızı bağımsızlık mücadelemizin sonunda almışız. Biz marşımızı mücadelemizle ve şehitlerimizin kanıyla çizmişiz. Onun için bizim marşımız, bizim bayrağımız, bizim vatanımız bizim için canımızdan her şeyimizden daha değerlidir" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Harakani Anadolu Lisesi öğrencilerinden Çağla Çakas ve Seyfettin Can Alpoğlu, slayt gösterisi eşliğinde, Mehmet Akif Ersoy’un biyografisini sundular. Daha sonrada Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Rafet Gökdaş da Mehmet Akif’in edebi yönünü anlattı.
 
Mehmet Akif’in şiirlerini okuma yarışmasında 1’inci olan Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi öğrencisi Ömer Öztekin, ’Çanakkale Şehitleri’ şiirini, İstiklal Marşı okuma yarışmasında 1’inci olan Fevzi Paşa İlköğretim Okulu Öğrencisi Fatma İrem Ateş, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını okudu.
 
Ardından da ilkokul öğrencileri arasında İstiklal Marşının ilk 2 kıtasını okuma yarışmasında 1’inci olan Hüseyin Göğtaş ile Ali Orçunalp Adıbelli’nin İstiklal Marşını seslendirmesiyle salonda duygulu anlar yaşandı. Vali Günay Özdemir ve Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun ve bazı daire müdürleri gözyaşlarını tutamadı. Şiirlerin okunmasının ardından Vali Özdemir, protokol mensupları ve salonu dolduran anne ve babalar, öğrencileri ayakta alkışladı. Bu sırada Vali Günay Özdemir sahneye çıkarak şiirleri okuyan öğrencileri tek tek kucaklayarak öptü ve öğretmenlerini kutladı. Daha sonra dereceye giren öğrencilere Vali Özdemir ve protokol mensupları tarafından ödülleri verildi. Programın son bölümünde ise Gazi Kars Anadolu Lisesinden bir gurup öğrenci, ’Mehmet Akif Ersoy’un hayatı’ konulu tiyatro oyununu sahneledi.
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER