banner51

Ağırlık Kaldırarak Yaşama Bağlandı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde, geçirdiği trafik kazası sonucu belden aşağısı felç olan 21 yaşındaki Yener Er, paralimpik spor dalları arasında yer alan ağırlık kaldırma sporu sayesinde yaşama bağlandı. Yener Er, amacının Paralimpik Oyunları’na katılmak olduğunu söyledi.

Ağırlık Kaldırarak Yaşama Bağlandı
 
Geçen yıl Mart ayında geçirdiği trafik kazasında omiriliği zedelenen ve belden aşağısı felç kalarak tekerlekli sandalyeye mahkum olan Yener Er, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde tedavi görürken tanıştığı bir engellinin tavsiyesi ile ağırlık kaldırma sporuna başlamaya karar verdi. Yener Er, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 81 ilde başlattığı, ’Antrenörler Engelleri Aşıyor’ projesi kapsamında Ereğli Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nde ağırlık kaldırma sporuna başladı.
 
ENGELLİLERE ’SPOR YAPIN’ TAVSİYESİ
 
Antrenör Yakup Kaçmaz eşliğinde ayından bu yana haftanın 5 günü çalışan Yener Er, spor ile yeniden yaşama döndüğünü vurgulayarak şöyle konuştu:
 
"Buraya ilk geldiğimde kolumu ve belimi kullanamıyordum. Spor sayesinde bünyemi çok rahat kullanabilecek duruma geldim. Hem evde hem de burada çalışmalarımı sürdürüyorum. Hedefim 110- 120 kilo kaldırabilmek. Önce Türkiye Şampiyonası’na katılmak, ardından da Paralimpik Oyunları’nda yer almak istiyorum. Engelli arkadaşlarımız spor yapsınlar. Sporun yaşamlarına olumlu katkısı olacağını düşünüyorum."
 
HEDEF OLİMPİYATLAR
 
Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nde 6 yıldır güreş ve halter antrenörlüğü yapan Yakup Kaçmaz da ’Antrenörler Engelleri Aşıyor’ projesi sayesinde Yener Er ile tanıştıklarını söyledi. Kaçmaz, "Yener’in ilk geldiğinde belden yukarısı ile de ilgili bir takım problemleri vardı, onları çözdük. Şuan hedefimiz, bağımsız olarak onun hayata tutunabilmesi ve Paralimpik Oyunları’na katılmasını sağlamak" diye konuştu.
 
Belediyenin sağladığı araçla oğlunu antrenmanlara getirip götüren Mehmet Er de "Oğlumla gurur duyuyorum, hayata küsmedi, hayata devam ediyor" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER