banner51

Ağırlaştırılmış Müebbet + 398 Yıl!

Avcılar’da bir polisin yaralanması ile İstinye Karakolu’na bombalı saldırı eylemlerine katıldığı iddia edilen Servet Göçmen’le ilgili soruşturma tamamlandı.

Ağırlaştırılmış Müebbet + 398 Yıl!

 

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İsmail Göktürk tarafından hazırlanan 8 sayfalık iddianamede 10’u polis 12 mağdur ve müşteki yer aldı. İddianamede polislerin isimlerinin yerine güvenlik gerekçesiyle sicil numaraları veya “İstinye 1 ve İstinye 2" kodları kullanıldı.
 
2 SALDIRGANDAN 1'İ ÖLDÜ-
 
İddianamedeki tek sanık olan Servet Göçmen’in Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmak ve bu düzen yerine Marksist-Leninist ilkelere dayalı komünist bir düzen kurmayı amaçlayan silahlı terör örgütü DHKP-C’nin üyesi olduğu belirtildi. Şüpheli Servet Göçmen’in kendisi gibi örgüt üyesi olan Erdal Dalgıç’la birlikte 12 Haziran 2012’de Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi’ne silah ve bomba ile saldırdıkları vurgulandı. Saldırı anında Erdal Dalgıç’ın yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede öldüğü de anlatılan iddianamede Servet Göçmen’in ise olay sonrası kaçtığı ifade edildi.
 
ARANIRKEN SALDIRDI
 
Şüpheli Servet Göçmen, güvenlik güçleri tarafından arandığı sırada 15 Haziran 2012’de Avcılar Reşitpaşa Mahallesi’nde özel aracına binen polis memuru Muhammet Sabri Yiğit’e 13 el ateş ederek yaraladığı ve olayda tesadüfen oradan geçen Kerem Aksoy’un da mermilerin hedefi olduğu iddianamede yer aldı. Servet Göçmen’in 28 Haziran 2012’de ise Sarıyer Frahevler’de Dedeman Lisesi otobüs durağında kendisine kimlik soran bir polise sahte kimlik verdiği anlatıldı. Polisin şüphelenmesi üzerine Servet Göçmen’in kaçmaya başladığı ve polise ateş ettiği ifade edilen iddianamede daha sonra yakalanan Göçmen’in üzerinde silah olduğu ve yeni bir eylem hazırlığında olduğu kaydedildi.
 
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 398 YIL HAPİS İSTEMİ
 
"Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek," suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenen Göçmen’in, karakoldaki 11 polisi de öldürmeye teşebbüsten cezalandırılması talep edildi. Bu çerçevede Göçmen’in “11 kez kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan 209 yıldan 330 yıla kadar hapsi talep edildi. Göçmen’in ayrıca “Tehlikeli madde bulundurmak, mala zarar vermek, kasten adam yaralamak, güvenlik güçlerine direnmek, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından da 17 yıldan 68 yıla kadar hapsi istendi. Göçmen’in toplamda ağırlaştırılmış müebbet hapis dışında 226 yıldan 398 yıla kadar hapsi talep edildi. Göçmen ile ilgili iddianame İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Göçmen önümüzdeki günlerde yargılanmaya başlayacak.
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2013, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER