Afgan Çocukların 'Büyükbabası'

Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) Başkanı Erdal Güzel,  kentte yaşayan Afgan sığınmacıların eğitim- öğretim gören çocuklarıyla yakından ilgileniyor. Okulda kendisini gören Afgan öğrencilerin "Büyükbaba" diyerek sarıldığı Güzel, "Onların bu sevgisi karşısında elimden geleni yapmaya çalışıyorum" dedi.

Afgan Çocukların 'Büyükbabası'
 
ERVAK Başkanı Erdal Güzel, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak şehre yerleşen 1050 Afgan sığınmacıdan 200’ünün öğrenci olduğunu bildirdi. Eğitim- öğretim gören Afgan çocukları sık sık okullarında ziyaret eden Erdal Güzel onların tüm sıkıntılarıyla ilgilendiğini belirtti. Okulda kendisini gören Afgan öğrencilerin "Büyükbaba" diyerek sarıldığı ERVAK Başkanı Erdal Güzel, "Onlar benim hayat iksirlerim. Beni ’Büyükbaba’ olarak benimsediler. Ben de onların bu sevgisi karşısında elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Afgan aileler eğitime çok önem veriyorlar. Türkçeyi kolay öğrendiler. İnşallah hayal ettikleri dünyaya ulaşırlar. Bu kardeşlerimiz Birleşmiş Milletler’in nezaretinde oldukları için, belli bir süre sonra gösterilecek ülkeye gidecekler. Buna çok üzülüyorum. Hepsi benim evladım oldu" diye konuştu.
 
Merkez Yakutiye İlçesi’ndeki Kurtuluş İlkokulu Müdürü Zeki Doğan, Erdal Güzel’in sık sık okuldaki Afgan öğrencileri ziyaret ettiğini belirterek "Afgan öğrenciler başarılı ve okulu çok seviyorlar. Erdal bey onların her sorunlarıyla ilgileniyor. O gerçek bir büyükbaba" dedi.
 
Aynı okulda eğitim- öğretim gören Afgan çocukları ise ileride doktor, öğretmen, avukat ve eczacı olmak istediklerini söyleyerek, "Hem Erzurum’u hem de Afganistan’ı çok seviyoruz. Başka ülkelere gidip, Erdal büyükbabamız gibi iyi birisi olmak istiyoruz" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER