AFAD'ın Tatbikatını Gerçek Sandılar

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından düzenlenen 21 ilin katıldığı, ’Su altı ve Su üstü Kurtarma Tatbikatı’ Adana yapıldı. Hazırlanan senaryoda, sel baskınından mahsur kalanların kurtarıldığı tatbikatta rol alan AFAD çalışanlarının sergilediği performans gerçeğini aratmazken, yoldan geçenler tatbikatı gerçek sandı.

AFAD'ın Tatbikatını Gerçek Sandılar
Seyhan Baraj Gölü’nde düzenlenen ’Su altı ve Su üstü Kurtarma Tatbikatı’na Adana Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, AFAD Genel Müdürü Fuat Oktay ve 21 ilin arama kurtarma ekipleri katıldı. Törende konuşan Adana Valisi Mustafa Büyük, afetlerde kurumlar arasındaki işbirliğinin çok önemli olduğunu belirtti. Büyük, "Bugün çok önemli bir tatbikat gerçekleştiriyoruz. Afetlerde, kurumlar arası işbirliği ve birlikte hareket etmek çok önemli. Geçmişten beri, her kurumun afetlere konusunda çalışmaları var. Ancak kurumların koordinesiz çalışmaları bazen birbirini zora sokabiliyor. Bu farklı kurumların birlikte hareket ettiği bu tatbikatlar çok önemli" dedi. AFAD Genel Müdürü Fuat Oktay ise Türkiye’yi afetlerin sıfırıncı dakikasına hazır hale getirebilmek için başlattıkları çalışmanın sonuna geldiklerini belirtti. Oktay, "Herhangi bir afet olduğunda, herkesin ne yapmasını gerektiğini bildiği, bizim sadece plan boyutunda düğmeye basacağımız bir çalışma yürütüyoruz. Bu 2.5 yıldır süren bir çalışma. 6 ilde pilot, 81 ilde çalışma başlattık. İlgili kuruluşların entegre bir şekilde ne yapması gerektiğinin belirlendiği 28 ayrı hizmet grubuna yönelik bir çalışma yapıyoruz" diye konuştu.
 
RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
 
Yapılan konuşmaların ardından senaryo gereği sel basan bir mahallede mahsur kalanlar AFAD ekipleri tarafından zodyak botlarla kurtarıldı. Bu süre içerisinde senaryoda yakınları sele kapılanların yaktığı ağıt ve görevlilerden yardım istemesi gerçeğini aratmadı. Yakını suya kapılarak kaybolan bir kişiyi canlandıran AFAD görevlisinin kendisini yerlere ve suya atarak yaptığı rolü, Menderes Bulvarı’ndan geçenler gerçek sandı. Tatbikatta yaşamını yitirenlerde yine senaryoya uygun bir şekilde ceset torbası ile taşındı.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER