AFAD Ve UMKE'den Çığ Tatbikatı

Erzincan‘da Afet ve Acil Durum (AFAD) ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ortaklığında düzenlenen ve bölge illerinde katılımı ile gerçekleşen çığ tatbikatı gerçeğini aratmadı. Ekipler, çığ düşen alanda yaptıkları aramanın ardından senaryo gereği çığ altında kalan 2 kişiyi kurtardı.

AFAD Ve UMKE'den Çığ Tatbikatı
 
Kente 12 kilometre uzaklıktaki deniz seviyesinden 2 bin 970 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı Kayak Merkezi’nde AFAD ve UMKE ekiplerinin katıldığı, Can Arama Kurtarma Derneği’nin de destek verdiği çığ tatbikatı göz doldurdu. Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars ve Ardahan illerinden gelen UMKE, AFAD ekipleri, teorik eğitimin ardından bugün çığ tatbikatı yaptı. Senaryo gereği kayakçılardan ikisi gelen çığın altında kaldı.
 
Bölgeye UMKE, AFAD ve Can Arama Kurtarma Derneği ekipleri sevk edildi. Çevre güvenliğini alan AFAD ekipleri, çığ bölgesini çubuklarla tararken, arama sırasında kayakçılardan biri kar altından çıkarıldı. UMKE’nin ilk müdahalesinin ardından yaralı kar motosikletiyle nakledildi. Bu arada ‘çığ geliyor’ uyarısı üzerine ekipler alandan uzaklaşırken, tekrar çubuklarla yapılan arama sonucu ikinci yaralı da çığ altından çıkarıldı.
 
Erzincan UMKE Sorumlusu Ahmet Boztaş, UMKE olarak 24-27 Şubat tarihleri arasında çığ eğitimi yaptıklarını belirterek, “Bu eğitim doğrultusunda AFAD ile işbirliği yaparak, çevre illerinde katılımı ile eğitimi tamamladık. Arkadaşlar kış şartlarında tıbbi müdahaleleri olay yerinde en kısa sürede yapmış oldular. Senaryo doğrultusunda çığ altında kalan iki kayakçı AFAD ve Can Arama Kurtarma ekipleri tarafından bulundu. UMKE ekipleri tarafından tıbbi müdahale yapılarak 112 servisi ile işbirliği içinde sağlık kuruluşuna ulaştırıldı" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER