AFAD Ekipleri Buz Altı Dalışı Yaptı

Sivas’ta 6 ilin Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri Zara İlçesi yakınlarındaki Tödürge Gölü’nde buz altı dalışı gerçekleştirdi. 35 balık adamın katıldığı etkinlik ilk kez düzenlendi.

AFAD Ekipleri Buz Altı Dalışı Yaptı
AFAD ekiplerinin zor koşullarda su altı ve su üstü arama-kurtarma yeteneklerinin artırılması amacıyla Sivas, Diyarbakır, Tokat, Adana , Elazığ ve Erzurum’den gelen su altı ve su üstü arama kurtarma ekipleri Sivas’ın Zara ilçesinde bulunan ve yüzeyi buzla kaplanan Tödürge Gölü’ne buz altı dalışı yaptı. Dalış öncesinde göl kenarına çadır kurulurken, göl yüzeyindeki buz kütlesi motorlu testere yardımı ile kesildikten sonra tabakalar halinde kenara alınarak dalış için alan açıldı. 35 balık adamın katıldığı dalışta soğuk hava nedeniyle dalgıçlar 5’er dakika su altında kaldı. Ekipler etkinliği göl içerisinde Türk bayrağı açarak tamamladı. Dalış sonrası ise balık adamlar göl kenarında mangal yakarak köfte ekmek yedi.
 
GELENEKSEL OLACAK
 
Dalış faaliyetini geleneksel hale getirmeyi planladıklarını belirten Sivas AFAD Müdürü Nazif Ekinci, şöyle dedi:
 
"Sivas İl Afet Durum Müdürlüğü olarak önce Tödürge Gölü’nde buz altı dalışı yarın Gürün’deki Gökpınar Gölü’nde yüksek irtifa dalışıyla ilgili bir program yaptık. Bu programı Sivas’ın yanı sıra Erzurum, Diyarbakır, Tokat, Adana ve Elazığ AFAD ekipleri katıldı. 35 balık adamımız ile bu dalışları gerçekleştiriyoruz. Sivas’ta çok sayıda baraj ve göletle akarsu yataklarının bulunması nedeniyle yıl içerisinde boğulma vakaları meydana geliyor. Gerek bu durumlara hazırlık ve gerekse sportif dalış amacıyla bugüne kadar ilimizde çeşitli seviyelerde yaklaşık 500 balık adam yetiştirilmiştir. Su altı ve su üstü arama ve kurtarma konusunda ilimizi orta Anadolu’nun merkezi haline getirmek amacıyla bu faaliyetlerin geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz."
 
AFAD ekipleri yarın Gürün İlçesi’ne giderek burada bulunan Gökpınar Gölü’nde yüksek irtifa dalışı yapacak.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER