Adliye Önünde Temsili Cenaze

14 Aralık soruşturması kapsamında şüphelilerin sorgusu sürerken, adliyenin karşısındaki alanda toplanan binlerce kişinin yaptığı etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu.

Adliye Önünde Temsili Cenaze
Emniyetteki savcılık sorguları tamamlanan 16 şüpheli sabah saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adliye Sarayı’na sevk edildi. Soruşturmayı protesto etmek ve gözaltındakilere destek olmak için adliyenin karşısındaki meydanda toplananların sayısı akşam saatlerine doğru arttı. “Özgür basın susturulamaz” şeklinde slogan atan binlerce kişi hep birden ellerindeki Türk bayraklarını salladı. Meydanda bulunanlar sık sık megafonlarla taşkınlık yapılmaması ve provokasyonlara karşı duyarlı olunması yönünde uyarıldı.
 
PARA SIFIRLAMA OYUNU
 
Alanda toplananlar 14 ve 24 aralık operasyonlarına gönderme yapan çeşitli etkinlikler düzenledi. Alana getirilen ayakkabı kutuları ile ‘para sıfırlama oyunu’ oynandı. Oyunu yöneten bir kişinin talimatıyla en kısa sürede ayakkabı kutularını başka alana taşıyan oyunun galibi oldu. Alanın farklı noktalarında havaya sahte dolarlar fırlatıldı. Binlerce kişi aynı anda düdük çaldı.
 
TEMSİLİ CENAZE TÖRENİ
 
14 Aralık soruşturmasını protesto eden eylemciler ‘demokrasi ve hukuk’ adına temsili cenaze töreni düzenledi. Omuzlara alınan tabut kalabalık arasında dolaştırıldı. Havaya çok sayıda siyah, beyaz, kırmızı renkli balonlar uçuruldu.
 
Alanda 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, helikopter kazasında yaşamını yitiren Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve eski başbakanlardan Adnan Menderes’in fotoğrafları taşındı.
 
Kalabalığın adliye önündeki bekleyişi sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2014, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER