Adliye Önünde Tabutlu Eylem

Çağlayan Adliyesi önünde toplanan “Yakup Köselere Adalet Platformu” üyeleri 28 Şubat sürecinde 14 yaşındayken tutuklanan Yakup Köse hakkında, tutuklu bulunduğu Bandrıma Cezaevinde isyan çıkarmaktan yargılandığı davada aldığı hapis cezasının onanmasını protesto etti.

Adliye Önünde Tabutlu Eylem

 

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin, Bandırma Cezaevi’nde 2000 yılında isyan çıkardığı gerekçesiyle aralarında Yakup Köse’ninde bulunduğu 29 sanığa verilen hapis cezalarını onamasına tepki gösteren grup üyeleri Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde bir araya geldi. Burada bir açıklama yapan yaklaşık 20 kişilik grup daha sonra üzerinde “Adalet Öldü” yazan temsili bir tabutu adliye önüne bıraktı.
 
Grup adına açıklama yapan Muhammed Özeren Metris ve Bandırma cezaevlerinde, 25 Ocak 2000’de, çıkan olaylara ilişkin Köse hakkında verilen hapis cezasının iptal edilmesini istediklerini belirtti.
 
Yargıyı kınadıklarını belirten Özeren “Yargının ileride utanacağı icraatlardan bir an önce vazgeçmesini istiyoruz. Hukuk devleti olmanın gereğine icabet bekliyoruz 28 Şubat zulmünün de sona ermesini istiyoruz” dedi.
 
Açıklamanın ardından üzerinde "Adalet Öldü" yazılı siyah tabutu omuzlayıp tekbirler getirerek adliyenin önündeki meydana bırakan gurup olaysız bir şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER