Adliye Çalışanlarından Maaş Zammı Tepkisi

İzmir’de Büro Emekçileri Sendikası (BES) Karşıyaka Adliye İş Yeri Temsilciliği üyesi bir grup adliye çalışanı, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından açıklanan sadece hakim ve savcılara yapılan 1155 liralık zammı protesto etti. Adliye çalışanları, başta yargı çalışanlarının aylıklarında iyileştirme yapılması olmak üzere mağduriyetlerine son verilmesini talep etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından açıklanan sadece hakim ve savcılara yapılacak 1155 liralık zammı protesto etmek için BES Karşıyaka Adliye İş Yeri Temsilciliği üyesi bir grup, bugün saat 12.30 sıralarında, Karşıyaka Adliye Sarayı önünde bir araya geldi. "Adliyeler saray, biz köle değiliz", "Birleşe birleşe kazanacağız" ve "Kapı kulu değil, emekçiyiz" sloganları atan adliye çalışanları adına basına açıklamasını BES İş Yeri Temsilcisi Fatma Arslan yaptı.
 
Hükümet ve Memur- Sen arasında 2013 yılında imzalanan toplu iş sözleşmesini hatırlatan Arslan, "Net 123 liralık maaş zammı, daha yılın ilk yarısında açıklanan enflasyon rakamlarının altında kalmıştır. Ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyon yüzde 10’lara dayanmış bulunmaktadır. HSYK seçimleriyle birlikte, hakim ve savcıların maaşlarında brüt 110 lira civarında zam yapılacağı, koşullarının iyileştirileceği açıklandı. Ardından 38 milletvekilinin, Hakimler Savcılar Kanunu ile bazı KHK’de değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, TBMM’yi sunuldu. Yasa teklifi, HSYK seçimlerinden dört gün sonra, 14 Ekim’de görüşülecek. Bu yasa teklifi eksik ve yetersizdir. Yargı hizmetleri hakim ve savcılardan ibaret görülmüş, yaklaşık 55 bin yargı emekçisi görmezden gelinmiştir. Aynı zamanda yargının üç unsurundan biri savunmayı, kamu adına temsil eden kamu avukatları da yine unutulmuş, yok sayılmıştır. Yargı emekçilerini görmezden gelemezsiniz. En belirli ve acilen çözülmesi gereken sorunlarımız en kısa sürede ele alınmalı ve çözüm yolları bulunmalıdır" dedi.
 
Basın açıklamasının ardından yanlarında getirdikleri balonları patlatan adliye çalışanları, eyleme son verdi.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER