Adilcevaz Cevizi İçin 'Gen Bahçesi' Oluşturulacak

Bitlis’in Adilcevaz İlçesi’nde soğuğa ve dona dayanım gösteren üstün nitelikli ceviz üretiminin sağlanması için ’gen bahçesi’ oluşturulacak. Adilcevaz Kaymakamı Özer Özbek, amaçlarının Adilcevaz cevizini marka haline getirip, tescillemek olduğunu söyledi.

Adilcevaz Cevizi İçin 'Gen Bahçesi' Oluşturulacak
Adilcevaz Kaymakamlığı ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi işbirliğiyle ’Adilcevaz Yöresinde Soğuğa ve Dona Dayanım Gösteren Üstün Nitelikli Ceviz Gen Kaynaklarının Belirlenerek Gen Bahçesinde Koruma Altına Alınması’ projesi hayata geçirildi. Proje, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü(TAGEM) tarafından da kabul edildi. Proje kapsamında, Adilcevaz’da yetişen ve üstün özelliklere sahip geç yapraklanan ceviz tiplerinin, aşı ile çoğaltılarak gen bahçesinde muhafaza altına alınması amaçlanıyor. Adilcevaz Kaymakamı Özer Özbek, soğuğa ve dona dayanıklı Adilcevaz cevizlerinin bölge ve ülke genelinde yaygınlaştırılması için çalışma yaptıklarını söyledi. İlçenin ceviz üretimi bakımından önemli bir yere sahip olduğunu, ancak bugüne kadar cevizle ilgili hiçbir projenin yapılmadığını belirterek şöyle konuştu:
 
"Adilcevaz cevizinin markalaştırılması amacıyla çeşitli araştırma ve geliştirme projeleri üretmeye karar verdik. Bu kapsamda ilk olarak 120 bin TL maliyetli ve Bitlis Valiliğice desteklenen ’Adilcevaz İlçesinde Örtü Altı Aşılı Köklü Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği Projesini’ hayata geçirdik. Akabinde cevizin dünyaya üretilip satıldığı yer olan Amerika Birleşik Devletlerinin Californiya Eyaletine giderek ceviz üretimini, pazarlanmasını ve dünyaya tanıtılmasını yerinde inceledik. Daha sonra Doğu Anadolu Ajansı tarafından desteklenen 77 bin 893 TL maliyetli ’Adilcevaz İlçesi Aşılı Ceviz Fidanı Ve Gen Bahçesi Projesini’ uygulamaya koyduk. Son olarak da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TAGEM tarafından açılan proje desteklerinden yararlanmak amacıyla ’Adilcevaz Yöresinde Soğuğa ve Dona Dayanım Gösteren Üstün Nitelikli Ceviz Gen Kaynaklarının Belirlenerek Gen Bahçesinde Koruma Altına Alınması’ adıyla yeni bir proje geliştirdik. Bu şekilde amacımız bu projeler sonunda Adilcevaz cevizini marka haline getirmek ve tescil ettirmektir. Bu şekilde yerli bir marka oluşturarak Adilcevaz cevizinden halkımızın daha iyi kazanç elde etmesini hedefliyoruz. "
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER