Adana'da Şoförlere Uyuşturucu Testi

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Özgecan Aslan cinayetinin ardından alınan kararlar doğrultusunda kentteki tüm toplu taşıma araç şoförlerinin uyuşturucu testinden geçirildiğini söyledi. Sözütek, uyuşturucu kullandığı ortaya çıkan şoförler hakkında da Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Adana'da Şoförlere Uyuşturucu Testi
 
AESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Adana Ticaret Odası’nı ziyaret ederek, Meclis Başkanı Tarkan Kulak, Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe ile üyelerle karışlıklı görüş alış verişinde bulundu. Nihat Sözütek, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde minibüs şoförü tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan cinayetinin ardından, böyle bir olayın tekrar yaşanmamasına yönelik olarak alınan önlemlerin sürdüğünü anlattı.
 
Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nce toplu taşıma araç sürücülerinden uyuşturucu kullanmadığına ilişkin belge istenmesi kararı alındığını hatırlatan Sözütek, bu karar kapsamında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da şoför ve araç sahiplerinin uyuşturucu kullanmadıklarına ilişkin belge almaları için Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmelerinin istendiğini bildirdi. Bu kararla birlikte şoför ve sahiplerinin hastaneye sevk edildiğini belirten Sözütek, "Araç sahipleri ve şoförleri hastaneye yönlendirmeye başladık. Uyuşturucu kullandığı ortaya çıkan şoförler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak" dedi.
 
Türkiye’yi derinden sarsan Özgecan Aslan cinayetinin ardından böyle bir olayın tekrarlanmaması konusunda çeşitli önlemler aldıklarını ve araçlarda kamera kullanımı zorunluluğu dahil birçok yeniliği hayata geçirdiklerini kaydeden Sözütek, "Vatandaşlarımızın güvenliği için sürücülerin her türlü psikolojik testlerden geçirilmelerini de onaylıyoruz. Toplu taşıma sürücülerinin uyuşturucu testinden bir kez geçirildikten sonra alacakları belgeyle hayatları boyunca araç kullanmaları da söz konusu değildir. Her sürücü 6 aylık periyotlarla bu testten geçirilecek ve konuyla ilgili belgelerini bize teslim ederek çalışma uygunluğu alacaklardır" diye konuştu.
 
ATO DA DESTEK OLACAK
 
ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak ve Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe de uygulamayı gönülden desteklediklerini ifade ederken, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Odamıza bağlı olan ulaşım sektöründeki üyelerimizin de bu şartı derhal yerine getirmeleri için girişimlerde bulunacağız ve konunun yakın takipçisi olacağız. Bu uygulama Adana’nın ulusal boyuttaki imajının daha iyi noktalara taşınması ve olumlu algılanmasının sağlanması bakımından da yarar sağlayacak niteliktedir. Özgecan evladımızın kaybından dolayı duyduğumuz üzüntüyü anlatmaya kelimeler bile yeterli değil. Kadın ve çocuklarımızın bu tür saldırıları tekrar yaşamaması için yasal çerçeveler dahilinde bu gibi önlemlerin alınmasını ve evlatlarımıza huzurlu yaşayacağı bir ortam sağlanmasına yönelik tüm çabaları alkışlıyoruz."
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER