Adana'da 'Papa' Protestosu

Adana’da Anadolu Gençlik Derneği üyesi bir grup, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francesco’nun Türkiye ziyaretini protesto etti.

Adana'da 'Papa' Protestosu
 
5 Ocak Meydanı’ndaki tarihi Kemaraltı Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra meydanda toplanan yaklaşık 30 kişi, ’Papa değil, alimler gelsin’, ’Haçlı değil, İslam birliği’ sloganları attı. Grup adına bir açıklama yapan derneğin Liseler Komisyon Başkanı Enes Şahin, "Dünya barışı ve insanlığın kardeşliği ve huzuru için göstermekte olduğunuz değerli gayretlerinizin olduğu ifade edildi. Sizden ’dünya barışı’ istendi. Her şeyden önce bilmenizi isteriz ki şahsınıza gönderilmiş olan o ’davet mektubu’ bu milletin size karşı hissettiği duyguları yansıtmıyor. Bilmenizi isteriz ki, bu millet için medet umulacak bir makam, sığınılacak bir liman olamazsınız. Belki, Hıristiyan dünyasının yüce kişiliğisiniz ama bu milletin indinde ’yüce kişilik’ asla değilsiniz" dedi.
 
Papa’nın Ayasofya’ya yapacağı ziyaretle ilgili de açıklama yapan Şahin, şöyle dedi:
 
"Ayasofya fethin mührüdür. Fethin bu mührü, bu millete emanettir onu söküp alamayacaksınız. Bir gün ama bir gün mutlaka Fatih’in torunları fethin emanetçileri Ayasofya’ya bilet ile değil abdestle de gireceklerdir. Tüm bunlara rağmen maalesef eliniz sıkılacak. Törenler yapılacak, ayaklarınızın altına kırmızı halılar serilecek. İltifatlar yapılacak. İslam dünyası karış karış işgal edilirken, koalisyon güçleri Irak’ta 2 milyon Müslüman’ı katlederken, Afganistan’dan her gün onlarca Müslüman’ın öldüğü haberini alırken, tüm bunlar karşısında tavrınızı biliyorken, ne Vatikan’ın devlet başkanı sıfatınızla, ne de Hıristiyan dünyasının Papası misyonunuzla size ’Hoş geldin’ demiyoruz."
 
Grup, açıklamanın ardından dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER