Adana'da Özgecan Protestoları Sürüyor

Adana’da CHP İl Kadın Kolları ile lise öğrencileri Özgecan Aslan’ın öldürülmesini protesto etti.

Adana'da Özgecan Protestoları Sürüyor
Atatürk Parkı’nda biraraya gelen yaklaşık 300 CHP’li, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde bindiği minibüs şoförü tarafından vahşice öldürülen Özgecan’ın katillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. 2015 yılının henüz şubat ayında olunmasına rağmen, 37 kadının karşı cins tarafından öldürüldüğünü vurgulayan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, Özgecan’ın ölümünün yıllardır artarak sürdürülen erkek, egemen ve cinsiyetçi söylemin, kadınları getirdiği son nokta olduğunu kaydetti. Kadına yönelik ideolojik saldırıya, kadın katliamını besleyen sisteme karşı mücadele etme
 
Atatürk Parkı’nda çeşitli sivil toplum örgüt temsilcileri, parti örgütleri, milletvekili aday adayları ve birçok erkeğin de destek verdiği açıklamanın ardından Atatürk Anıtı’na siyah çelenk bırakıldı. Eyleme katılanlar, ’Özgecanlar ölmez’, ’Özgecan masumdur, hesabı sorulsun’ sloganları eşliğinde İnönü Parkı’na kadar yürüdü.
 
LİSELİLERDEN ÖZGECAN’A FATİHA
 
Adana’da çoğunluğunu liselilerin oluşturduğu bir grup öğrenci, okul çıkışında toplanarak İnönü Parkı’na geldi. Ellerinde ’Yasta değil isyandayız’, ’Kadına şiddete hayır’ ve ’Kadın, yaşam, özgürlük’ yazılı pankartlar açan öğrenciler, yere oturup Özgecan için Fatiha okudu. Bir süre sloganlar atan öğrenciler, daha sonra parktan ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER