'Açık Alanda Alkol İçmek' Yasaklandı

Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Antalya Valiliği, 'çevreyi rahatsız edecek şekilde, araç içerisinde ve açıkta alkol içilmesini' yasaklayan bir açıklama yaptı.

'Açık Alanda Alkol İçmek' Yasaklandı
Antalya Emniyeti'nin internet sayfasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"İl İdaresi Kanunu hükümleri uyarınca, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzen ve güvenliğinin korunması için gereken tedbirlerin alınması, huzur ve güvenlik ile kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi mahallin en büyük mülki amirinin ödev ve görevleri arasındadır."
 
'UYMAYANLAR HAKKINDA KABAHATLER KANUNU'NU İHLALDEN İŞLEM YAPILACAK'
 
"Bu bağlamda, Antalya il sınırları içerisinde huzur ve güvenliği ile kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçun aydınlatılması amacıyla, kamunun istifadesinde açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda, belediye sınırları içerisinde, meskun mahallerde, karayollarında, umuma mahsus yerlerde veya umumun istifadesinde sunulan piknik ve ören yeri gibi alanlarda, gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültürel mekanlarda, ibadethaneler ile terk edilen kullanılmayan yapılar, inşaatlar, banka ATM'leri, köprü altları, mezarlıklar, gezinti yerleri vb. ile nerede park halinde olduğuna bakılmaksızın her türlü aracın içerisinde çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içilmesinin yasaklanarak, bu karara uymayanlar hakkında işlenen fiil başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32 Maddesini ihlalden işlem uygulanacağına dair Valilik Makamı'nın Olur'ları ile karar verilmiştir."
 
‘DUYURUYU İNCELEMEDİM’
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, duyuru ile ilgili inceleme yapmadığını ancak uygulamanın doğru olarak algılanması gerektiğinin altını çizdi.
 
Türel, “Şu anda Antalya’da daha önce içki içilen fakat şu an içilemeyen bir yer yok. Zaten gerek duyulursa ilgili kurumlarımız yeniden açıklama yapacaktır” diye konuştu.
 
‘YASAK TOPLUMU BÖLER’
 
Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal ise şöyle dedi:
“Bu gerçekçi bir uygulama olamaz. Turizmin başkentinde piknik alanında içki içilmesinin yasaklanması doğru değil. Bu uygulama hemen yeniden düzenlenmeli. Rahatsız edici ifadesini kime göre hangi olaya göre yorumlayacağız? Bu açıkça toplumda bölünmelere yol açar.”
 
‘DAVA AÇACAĞIZ’
 
Uygulama ile ilgili hukuki süreç başlatacaklarını bildiren Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, “Hazırlıklara başladık. Yönetim kurulumuz konuyu görüşüyor. Bu açıklamanın hemen referandum sonrasında yayımlanması da dikkat çekici. Bu duyuru açıkça topluma, özgürlüklere müdahaledir. Uygulama ile ilgili dava açacağız” dedi.
 
‘DİKKATLİ OLUNMALI’
 
Antalya’da uygulanacak yasaklamalarla ilgili çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Daha önce de bir takım yasaklamalar vardı. Ancak yeni kısıtlamalar getirilirken çok dikkatli olunmalı. Çünkü burası Türk turizminin gözbebeği. Zaten turizimci zor durumda. Bir de böyle gündemlerin oluşması gerçekten sıkıntı yaratabilir” diye konuştu. 
 
‘VALİ BEY’LE GÖRÜŞECEĞİM’
 
Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından yayımlanan duyuruyu yorumlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin, “Duyurunun içeriği ile ilgili net bir bilgi alamadık. Sayın Antalya Valimizle bu konuyu görüşeceğiz. Elbette ki bu tür gündemler Türk turizmine zarar veriyor. Bu duyuru turizm rakiplerimiz tarafından yabancı gazetelerde sayfa sayfa yayımlanabiliyor. Biz de konuyu inceliyoruz. Bu yeni bir uygulama mı, neler değişecek, nasıl bir süreç izlenecek bakacağız” dedi.  

 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER