AB Bize Gel Diye Yalvaracak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Avrupa Birliği bize gel diye yalvaracak, girip girmemeye biz karar vereceğiz" dedi.

AB Bize Gel Diye Yalvaracak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Denizli İhracatçılar Birliği'nin 'İhracatın yıldızlarına ödül töreni' etkinliğine katılmak üzere bugün akşam saatlerinde özel uçakla, Ankara'dan Denizli'ye geldi. Önce Ticaret Odası'na giden Bakan Çağlayan, burada 'Yeni Teşvik Sistemi, Yatırımlarda Devlet Yardımları' konulu toplantıya katıldı. Bakan Çağlayan'ın yanı sıra toplantıda Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli milletvekilleri Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel ve Bilal Uçar, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, DTO Başkanı Necdet Özer, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve işadamlarıda hazır bulundu.

Türkiye'nin 1996'da gümrük anlaşmasını yaptığı zaman, gümrük anlaşmasının Türkiye'nin Avrupa birliğine ortaklığını getireceğinin söylendiğini belirten Bakan Çağlayan, "Türkiye bu konuda türünün son örneği. AB iki yüzlü adeta bir hıristiyan olma özelliğini devam ettirdiği için, çifte standart yaptığı için, Türkiye'yi AB'ye sokmamak için diretiyor. Bu konuda biz Gümrük Birliği anlaşmasını yaparken bir maddeyi çıkarmışız. 1996 yılından bu yana AB ülkelerle serbest ticaret anlaşması yapıyor. AB serbest ticaret anlaşması yaptıktan sonra devreye giriyoruz. Karşıdakinin keyfi olursa bizimle görüşmeye başlıyor. Biz 18 ülkeyle serbest ticaret anlaşması yapıyoruz. Şili, Güney Kore başta olmak üzere yapıyoruz. 3 ülke bizimle müzakere yapmıyor. Bunlar Güney Afrika, Cezayir ve Meksika. Biz 1996'da yediğimiz kazığın ızdırabını çekiyoruz. Resmen bir ticaret diplomasisi yaşıyoruz. Avrupa Birliği'ne haksızlık yaptıklarını söylüyoruz. Her tarafınız ofsayt, faul diyoruz. İşadamına vize uygularsın. Ama AB'ye üye olmayan Gümrük Birliği anlaşması yapmayan Hırvat girer, Makedonyalı girer, Karadağlı, Brezilyalı girer ama biz Gümrük Birliği anlaşması yaptığımız halde bana vize uyguluyorsun. Mallarımı serbest dolaştırmasın. Biz tam üyelik konusunda mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye'yi yapılan haksızlığı sona erdirmek istiyoruz. Samimiyetsizliklerini biliyoruz" dedi.

AB'nin geçen yıl yüzde 1.5 büyüğünü belirten Bakan Çağlayan, "Biz AB üyesi olsaydık bu rakam 1.8 olacaktı. Oraya güç katacağız. Biz standartlarımızı yükselteceğiz. İhracatımızı arttıracağız. Kişi başına gelirimizi 25 bin dolara çıkaracağız. Ondan sonra AB'ye girip girmeme konusunda onlar bize yalvaracak biz karar vereceğiz. Geçmişte Türkiye'ye hasta diyen Avrupalılar şimdi yoğun bakım çadırında. Allah şifa versin onlara. Avrupa'da 10 ülkede hükümetler değişti. Biz şükürler olsun dimdik ayaktayız. Biz yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER