'93 Harbini Gelecek Nesillere Aktarmalıyız'

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bayburt gezisinin ardından uçakla Ankara’ya gitmek üzere geldiği Erzurum’da daire müdürleri ile birlikte toplantı düzenledi.

'93 Harbini Gelecek Nesillere Aktarmalıyız'
Bugün saat 20.00’da Erzurum’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu toplantının yapılacağı DSİ misafirhanesi önünde Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Kiremitci, Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu, merkez ilçe belediye başkanlaır ve daire müdürleri tarafından karşılandı. Burada verilen yemekten sonra kısa bir açıklama yapan Bakan Erooğlu, Erzurum’da birçok baraj ve göletin yapımını bitirdiklerini, 148 dere ıslahı yaparak kentti taşkın riskinden kurtaklarını söyledi. DSİ’nin yatırımlarının devam edeceğini belirten Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:
 
"Erzurum orman açısından son derece fakir. Malesef geçmişte orman olmadığı için mera olarak kullanlmayan yerler bile mera olarak yazılmış. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bir protokol imzaladık. Dedik ki topluca meraları değerlendirelim. Burada hayvancılık fevkalede önemli. Mera olarak kullanılması mümkün olmayacak ama mera olarak yazılan yerleri topluca alalım ve buraları ağaçlandıralım. İkinci bir düşüncemiz de burada köylere yakın alanlarda gelir getirici bir takım türleri dikerek bozuk orman alanlarını ve meralarıda vatandaşlara kura çekip, parsel parsel dağıtalım. Üç yıl bakımı ve dikimi olmak üzere bütün masrafları bakanlığa ait olsun. Geliri de kura çekmek suretiyle vatandaşa verilsin. Vatandaş ’burası benim yerim ve geliri bana ait’ diyebilsin. Bu şekilde kırsal kalkınmayla ilgili bir hamle yapalım istiyoruz. Bunun dışında gerekirse bal ormanı kurabiliriz. ORKÖY buralarda hayvancılık ve arıcılık gibi desteklerini, kredilerini 10 kat artırsın. Burası aynı zamanda kayak merkezi. Burayı aynı zamanda yayla ve tabiat turizmi olarak ta bir çalışma yapalım. Ayırca Nene Hatun Milli Parkın da hazırlıklar tamamlandı. 93 harbi milletimizin tarihinde çok önemli bir harptir. Oradaki Nene Sultan ve Dadaşlarının kahramanlığını gelecek nesillere aktarmamız gerekir. Bu ülke kolay, bu vatan kolay kazanılmadı. Şanlı bayrağımız dalgalanıyorsa onların yaptığı büyük kahramanlıklar, şehitlerimizin can siperhane çalışmaları ve canlarını seve seve feda etmeleri neticesinde bugünlere geldik. Bu bakımdan buraları çok iyi tanıtmalıyız" dedi.
 
Bakan Eroğlu daha sonra basına kapalı olarak düzenlenen toplatının ardından 21.20 uçağı ile Ankara’ya döndü.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER