90 Bin Şehit İçin, Bin 856 Kilometre Pedal

Sarıkamış Harekatı’nda donarak şehit olan 90 bin asker için bin 856 kilometre pedal çeviren bisikletçiler Kars’a vardı.

90 Bin Şehit İçin, Bin 856 Kilometre Pedal

SOĞUĞA ALDIRIŞ ETMEDİLER

Bu yıl 5’incisi düzenlenen "Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu"nun geçtiğimiz günlerde Gümüşsuyu’ndaki Alman Başkonsolosluğu önünden start almıştı. İstanbul’dan start alarak Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Ardahan’dan geçip toplam bin 856 kilometre pedal çeviren Atilla Bisiklet Kulübü sporcuları eski 17 derece soğukta Kars’a girdiler. Kars girişinde Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerince karşılanan sporcular buradan pedal çevirerek kent merkezine geldiler. Soğuğa rağmen Sarıkamış’ta donarak şehit olan 90 bin asker için pedal çeviren bisikletçilerin soğuğa aldırış etmeden yollarına devam etmesi ise dikkat çekti.

’’GELENEKSEL HALE GETİRMEK İSTİYORUZ’’
 
Atilla Bisiklet Kulübü Kaptanı Atilla Atay, çok zor şartlarda yola çıktıklarını söyledi. Atay, “Biz bu etapta baya bir zorlandık. Birde Bolu’da çok zorlanmıştık eksi 19,5’ta Bolu’dan start aldık. Tosya’ya eski 12’de girmiştik. Bu son iki etapta da Arhavi’den sonraki etaplara da yine aynı soğukları yaşadık. Hep ekside geldik. Biraz önce eksi 17,5’tu. Otele girmeden önce bisikletle gittiğinizde bunu çarpı iki olarak yapacaksınız. Eksi 35 civarında hissederek geliyoruz. Tabii ki bu farkındalık projesi bu vesileyle biz her geçtiğimiz iller ve ilçelerde tabii ki konuşarak basın duyurusu yaparak geliyoruz. İl sene yaptığımızda belki de 50-60 kişi yoktu tören alanında ilk geldiğimizde, ikinci de biraz daha arttı. Hatta 2013 Ocak ayında 10 binler buraya geldi. Projenin faydalı olduğundan dolayı biz çok mutluyuz. Ve bunu geleneksel hale getirmek istiyoruz” dedi.
 
Sporcular, 5 Ocak 2014’te Sarıkamış’ta Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenleyeceği "Gençlik Şühedanın İzinde" törenine katılarak geçilen illerden alınan vatan toprağını, Sarıkamış Müzesi’ne kaldırılmak üzere ilgili bakana takdim edecek.
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2013, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER