9 Bin Fidan Dikildi

Erzurum’da 2011’deki Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yaptırılan ve geçen Temmuz ayında pistleri göçen Türkiye’nin ilk ve tek kayakla atlama kulelerinin bulunduğu Kiremitlik Tabyası’nda, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 3 bin sarı çam, 6 bin de huş fidanı dikildi.

9 Bin Fidan Dikildi
Kiremitlik Tabyası’nda iş makineleri ile keraslama yaparak açılan 70- 80 santim derinliklere İş-Kur’dan alınan işçilerle fidanları diktiklerini belirten Orman Bölge Müdürü Muhammet Salih Çetiner, fidanların büyüdüğünde buranın renk cümbüşüne döneceğini söyledi. Erzurum’un simgelerinden biri haline gelen kayakla atlama kulelerinin bulunduğu 10 hektarlık kiremitlik tabyasına 9 bin fidanın dikildiğini kaydeden Çetiner şöyle konuştu:
 
"Kulelerin arka tarafına düşen ve çıplak olan bölüme çam ve yapraklı tür dediğimiz huş fidanları diktik. Vali Ahmet Altıparmak’ın isteği üzerine buraya renk sıkalasını yakalamaya çalışan yapraklı türlerden dikim yapıldı. Yapraklı türler sonbahara doğru sarımtıraktan kızıl renge doğru bir renk değişikliğine bürünüyor. Dolayısıyla şuan Kiremitlik Tabyası için ileriki yıllarda bir renk cümbüşünün yaşanacağını ümit ediyoruz. Mahalle sakinleri de bunu pencerelerinden ve balkonlarında izleyebilecek."
 
MAHALLELİ FİDANLARI KORUSUN
 
Mahalle halkından dikilen fidanların korunmasını isteyen Çetiner, "Fidanları dikmek bizden koruması da onlardan. Erzurumlu’ların bu duyarlılığına inanıyo,r burayı gözü gibi koruyacaklarını ümit ediyorum. Çünkü ormanı bekçi değil sevgi korur. Bu sahaya 15 bin metrekare toprak işlemesi teraslar yapılarak 9 bin fidan dikildi" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER