banner51

8.5 Saat Sürdü

Harem açıklarında motor arızası nedeniyle denizde mahsur kalan arabalı vapur, yaklaşık 8.5 saatlik kurtarma çalışmasının ardından Harem Feribot İskelesi’ne yanaştı. İskelede saatlerdir bekleyen yolcularda araçlarıyla birlike iskeleden ayrıldı.

8.5 Saat Sürdü
 
Dün akşam saat 17.00 sıralarında 60 araç ve 153 yolcu ile hareket eden ‘’Topkapı’’ adlı arabalı vapur, kısa süre sonra motor arızası nedeniyle durdu. Rüzgarın da etkisiyle kısa mesafe sürüklenen vapur, iskeleye bağlı “Kaunas Sea Ways” isimli Ro-Ro gemisinin demir zincirlerine takıldı.
 
8 BUÇUK SAATLİK ÇALIŞMA SONUCU KURTARILDI
 
Olayın ardından Kıyı Emniyeti’ne bağlı bir bot tarafından yolcuları tahliye edilen geminin kurtarılması için bölgeye Tuzla Tershanesi’nden romörkor yardımıyla yüzer bir vinç getirildi. Arabalı Vapur, yaklaşık 8.5 saatlik çalışma sonucu gece saat 01.30 sıralarında vinç yardımıyla demir zincirlerden kurtarıldı. Vapur’un arıza yapan motoru da onarıldı. Gerekli teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından vapur Harem Feribot İskelesi’ne yanaştı.
 
BEKLEMEKTEN SIKILAN ARAÇ SAHİPLERİ İSKELEYİ TERK ETTİ
 
Arabalı vapurun gece saat 02.30 sıralarında Harem Feribot İskelesi’ne yanaşmasının ardından araçlarını almayı bekleyen sürücüler, bir başka sorunla karşılaştı. Beklemekten sıkılan bazı sürücülerin araç anahtarlarıyla birlikte iskeleden ayrıldığı ortaya çıktı. Arabalı vapurun ön kısmında park halinde bulunan araçların sürücüleri olmayınca, araç sahipleri yaklaşık yarım saat daha beklemek zorunda kaldı. Vapurun iskeleye yanaştığı haberini alan sürücülerin iskeleye gelmesiyle araçlar sırasıyla vapurdan indi.
 
"ARACIMI ALABİLMEK İÇİN MECBUREN BEKLEDİM"
 
İskele çıkışında gazetecilere açıklama yapan yolcu Sami Tekiloğlu, bir mağduriyet ve korku yaşadıklarını belirterek, "Yetkililer sağolsunlar ilgilendiler. Ailem buradaydı. Onları evlerine gönderebildik. Ben aracımı alabilmek için mecburen bekledim. Tuzla’dan gelen vinç nedeniyle çalışmalar uzadı. Vapurun en önünde bir araç vardı. Onun sahibi yoktu. Ortalama yarım saat onun gelmesini bekledik" dedi.
 
"SİNİRLENEN YOLCULAR ARAÇLARININ ANAHTARLARINI ALIP GİTMİŞ"
 
Otomobilini alıp iskeleden ayrılan bir başka yolcu ise, "Bize hiç bir bilgi vermediler. Ne olduğunu anlamadık. Yeterli açıklama yapılmadı. Vinç geldi kaldıramadı, daha sonarTuzla’dan bir vinç geldi. Tam bir rezillikti. Akşam 17.00’da kaza oldu. Şuan da saat 02.30. Sinirlenen yolcular araçlarının anahtarlarını alıp gitmiş. Onlar yüzünden de bekledik. İşkence çektik resmen" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2015, 04:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER