banner51

8 Maden Ocağında Üretim Durduruldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Ankara Grup Başkanlığı, yapılan denetimler sonucu Konya’nın Ermenek İlçesi’nde faaliyet gösteren 8 maden ocağındaki üretimi, eksiklikler giderilinceye kadar durdurma kararı aldı.

8 Maden Ocağında Üretim Durduruldu
 
Ermenek’in Pakumlu Köyü Cenne Mevkii’nde Has Şekerler Madencilik Şirketi’ne ait linyit ocağında eski ocakta biriken suyun basması sonucu 34 işçiden 18’i mahsur kaldı. Facianın ardından başlaşan kurtarma çalışmaları 38 gün sürdü. Bu çalışmalar kapsamında farklı zamanlarda 18 işçinin cesetleri ocaktan çıkartıldı.
 
Faciadan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Ankara Grup Başkanlığı yetkilileri, bölgede faaliyet gösteren kömür ocaklarında denetim yaptı. Müfettişler tarafından denetim kapsamında hazırlanan rapor sonucunda 8 maden ocağında üretim durduruldu. Teftiş Kurulu kararında, "Ocağın güvenliği açısından yapılması gereken havalandırma ve kaçış yolunu sağlamak üzere kazı yapılması, su atımı, işçilerin ve malzeme geliş gidişi için kullanılan yolların kontrolü çalışmalar daimi nezaretçi ve iş güvenliği uzmanının gözetiminde en az sayıda işçi ile gerçekleştirilecek. Bu sürede de üretim yapılmayacak" denildi.
 
Cenne Kömür havzasında 1’i açık maden, 1’i facianın meydana geldiği Has Şekerler Madencilik olmak üzere toplam 10 linyit ocağı bulunuyor. Akpınar Madenciliğe ait açık maden ocağı ise üretimine devam ediyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER