75 Stk'dan Sağduyu Çağrısı

Gaziantep’te, 75 STK’nın bir araya gelişiyle oluşturulan Anadolu Platformu tarafından son günlerde yaşananlara ilişkin basın toplantısı düzenlendi ve kamuoyuna sağduyu çağrısı yapıldı.

75 Stk'dan Sağduyu Çağrısı
 
Bülbülzade Vakfı binasında düzenlenen toplantıda STK’lar adına açıklamayı okuyan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Suriye’nin Kobani kentinde yaşananların herkesi endişelendirdiğini ancak bazı kesimlerin bu durumu iç huzursuzluğa sürüklediğini ifade etti. Türkiye’nin birçok yerinde kamu kurumlarına saldırıldığını, resmi ve özel araçlar ile ev ve işyerlerinin yakılarak tahrip edildiğini ifade eden Aldemir, herkesi sağduyuya davet ederek şöyle konuştu:
 
"Çözüm süreci ile sağlanmaya çalışılan, çatışma zeminlerinin bitirilmesi ve Türk, Kürt, Arap halklarının kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi çabaları üzerinden yeniden yeşeren umut bu çevreleri ürküttüğü için süreç sabote edilmek isteniyor. Kuzey Afrika’da gerçekleştirilen karşı devrim süreçleri ülkemizde de hayata geçirilmek isteniyor. Kobani’ye yönelik IŞİD kuşatması ile YPG-IŞİD çatışması, Suriye üzerindeki güç mücadelesinden çok Yeni Türkiye ile hesaplaşmaya döndürülmek isteniyor. Bu konuda en hassas davranması gereken çevreler ise ortaya koydukları tutumla bu emperyalist tuzağa katkı sağlıyor. Yangına körükle gidiyorlar. Kobani’deki saldırılar bahane edilerek, sanki Kobani’ye Türkiye ve Müslüman halkımız saldırmış gibi, İstanbul başta olmak üzere, büyükşehirler ile Doğu ve Güneydoğu illerinde işyerlerinin tahrip edilmesi, yakılması, ’cihatçılara karşı harekete geçtik’ denilerek mütedeyyin insanların hedef gösterilmesi ve hunharca katledilmesi kabul edilecek bir durum değildir."
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER