banner9

70 Yıllık Karma Lise, Kız Lisesine Dönüştürüldü

Mardin’in Midyat İlçesi’nde bulunan ve 70 yıldan beri kız ve erkeklerin bir arada eğitim gördüğü Aziz Önen Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı kararı ile Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi’ne dönüştürüldü. Okulun isim tabelası indirilerek, yerine yeni tabelası asıldı.

70 Yıllık Karma Lise, Kız Lisesine Dönüştürüldü
Midyat Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı, Aziz Önen Anadolu Lisesi’nin Aziz Önen Kız Lisesi’ne dönüştürülmesini onayladı. Daha önce erkek ve kızların birlikte okuduğu Aziz Önen Anadolu Lisesi’nde önümüzdeki eğitim ve öğretim döneminden itibaren sadece kızlar okuyacak. Behçelievler Mahallesi’nde bulunan okulun ana giriş kapısı ile bina girişinde asılı bulunan, ’Aziz Önen Anadolu Lisesi’ isimli tabelası indirilerek yerine, ’Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi’ yazılı yeni tabelası asıldı.
 
'BİR DEVİR KAPANDI’
 
Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi Müdürü Murat Kaya, yapılan değişiklikle birlikte yaklaşık 70 yıldan bu yana karma eğitim veren okulda bir devrin kapandığını belirterek, okulun sadece kız öğrencilerin eğitim göreceği ’Kız Anadolu Lisesi’ne’ dönüştürüldüğünü belirttii. Kaya şunları söyledi:
 
"Midyat’ta 1947 yılında eğitim öğretime başlayan ve eski adıyla ’Midyat Lisesi’, Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği onayla, Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi’ne dönüştürüldü. Velilerimiz ve öğrencilerimizin bilmesi gereken en önemli husus, burası herhangi bir mesleğe yönelik eğitimin yapıldığı bir okul türü değildir. Burası bir Anadolu Lisesi’dir. Veliler sık sık ’burası bir meslek lisesi midir?’ diye soruyorlar, bu nedenle velilerin ve öğrencilerin bu durumu bilmelerinde fayda var. Okulumuz pansiyonlu bir Kız Anadolu Lisesi’dir. Kaliteli bir eğitim almak ve bunun sonucunda hedefledikleri üniversiteye yerleşmek isteyen tüm kızlarımızın tek adresi Aziz Önen Kız Anadolu Lisesi’dir. Karma eğitime alternatif olarak sadece kız çocuklarımızın alınacağı okulumuzda büyük başarılar hedefliyoruz. Başarılarımıza ortak olmak, yarının çalışkan, başarılı ve mutlu çocukların adresi olan okulumuza tüm kız çocuklarımızı bekliyoruz."
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2016, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER