7 Saat Ambulans Bekledi

Mardin Devlet Hastanesi’ne kontrol amaçlı getirilen yatalak hasta 17 yaşındaki Feyziye Tuna’nın, muayene olduktan sonra Mazıdağı İlçesi’ndeki evine dönmek için acil servis girişinde 7 saat ambulans beklediği iddia edildi. 112 Acil Servisi yetkilileri öncelikle acil hastaların taşındığını, uygun olduğunda diğer hastalara hizmet verildiğini açıkladı.

7 Saat Ambulans Bekledi
Mazıdağı İlçesi’nde bir ay önce geçirdiği trafik kazası sonucu yatağa bağlı yaşam  sürdürmek zorunda kalan Feyziye Tuna dün kontrol amaçlı getirildiği Mardin Devlet Hastanesi’nde muayene olduktan sonra iddiaya göre, acil servis girişinde 7 saat ambulans bekledi. Tuna’nın Babası, 54 yaşındaki Abdulkadir Tuna, bir ay önce geçirdikleri trafik kazasında eşi Cemile ve kızı Feyziye’nin yaralandığını söyledi. Abdulkadir Tuna, yapılan tedaviden sonra eşi Cemile’nin sağlığına kavuştuğunu ancak kızı Feyziye’nin yatağa bağlı kaldığını söyledi. Kızının tedavisi için belirli dönemlerde Mardin Devlet Hastanesi’ne gelerek kontrol amaçlı muayene yapıldığını kaydeden Tuna, şöyle dedi:
 
"2 gündür kızımı hastaneye getirmeye çalışıyorum. Derik İlçesi’ndeki, evde bakım hizmeti aracı ile bizi buraya getirdi. Saat 14.00 gibi kızımın muayene işi bitti. Hala ambulans bekliyorum, hastamı evime bırakması için. İlgili yerleri aradığımda, ’boş ambulans olduğu zaman size döneceğiz’ diyorlar. Kızım yatalak olduğu için normal arabaya bindiremiyoruz. Yatar vaziyette gitmesi gerekiyor. Ben bu yağmurda, bu kışta bekliyorum. 112 merkezinin önüne gittim 5 tane ambulans orada bekliyor. 184 hattını arayarak durumu izah ettim. Oradaki doktorun yetkili olduğunu söylediler. Hala bekliyoruz. Normal arabaya bindiremiyorum. Ambulans gelmezse herhalde tahta üzerinde kamyonet kiralayıp gideceğiz. Başka şansımız da kalmadı."
 
"AMBULANSLAR UYGUN OLDUĞUNDA TAŞINACAK"
 
112 Acil Komuta Kontrol Merkezi ve ilgili doktorlar ise, öncelikli görevlerinin acil hastayı hastaneye taşımak olduğunu ambulansların uyması olması durumunda hastanın ilçeye taşınacağını söyledi. Dün saat 14.00’da muayene işlemleri bitmesine rağmen, saat 18.00’a kadar ambulans bekleyen Tuna Ailesi fertleri, bugün yapılan telefonla yapılan görüşmede baba Abdulkadir Tuna, ambulansın dün saat 21.10’da geldiğini ve ambulansla Mazıdağı’ndaki evlerine döndüklerini ileri sürdü.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER