banner9

6 Yıl Hapis İsteniyor

Adana’da anestezi uzmanı Dr. K.Ş. ile genel cerrahi uzmanı Dr. A.A. hakkında, mide fıtığı ve küçültme ameliyatı yaptıkları 28 yaşındaki Fatih Besler’in ihmal sonucu ölümüne neden oldukları iddiasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

6 Yıl Hapis İsteniyor
Düğünlerde piyanistlik yapan Fatih Besler, 2007’de Popstar yarışmasının Adana elemelerine katıldı. Evli 1 çocuk babası olan Fatih Besler, 2014’te mide fıtığı rahatsızlığı nedeniyle özel bir hastaneye gitti. 108 kilo ağırlığındaki Fatih Besler’i muayene eden Dr. A.A., iddiaya göre mide fıtığı ile mide küçültme ameliyatı yapılmasını önerdi. 15 Aralık 2014’te kapalı yöntemle ameliyata alınan Fatih Besler, operasyonun ardından nefes alamadı. Kalbi de duran Besler, doktorların çabasına rağmen yaşamını yitirdi.
 
 
Ailenin ihmal şikayeti üzerine ameliyatı yapan A.A. ve anestezi uzmanı Dr. K.Ş. hakkında Cumhuriyet Savcısı soruşturma başlattı. Doktorlar ihmal suçlamalarını kabul etmedi.
 
KUSUR DEĞERLENDİRİLEMEDİ
 
Soruşturma kapsamında Adli Tıp Kurumu 1’inci Adli Tıp İhtisas Kurulu, ameliyat sonrası nedeni belirlenemeyen bronkospazm (akciğerdeki bronşların kasılması) sonucu ölümün meydana geldiğini, görevlilerin kusuru olup olmadığı konusunda değerlendirme yapılamadığı yönünde rapor verdi. Hacettepe, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde görevli 3 anestezi uzmanı akademisyen tarafından hazırlanan raporda da, doktorların kusuruyla ilgili değerlendirme yapılamayacağı belirtildi. Raporların ardından soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, tutuksuz sanıklar Dr. K.Ş. ile Dr. A.A.’nın ’taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması için dava açtı.
’KİLOYU SORUN ETMEZDİ’
 
Adana 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, "Olayla ilgili düzenlenen raporlarda şüpheliler aleyhine görüş bildirilmese de, ameliyat nedeniyle bir ölüm gerçekleşmiştir. Kusur konusunda delil takdiri mahkemece yapılmalı" denildi. Önümüzdeki günlerde ilk duruşması yapılacak davaya katılacaklarını belirten Fatih Besler’in eşi İstem Besler, "Eşim kendisiyle barışık bir insandı. Kiloyu hiç sorun etmezdi. Eşimi göz göre göre öldürdüler. Çocuğum babasız kaldı. Cezalandırılmalarını istiyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER