6 İlde Göçmen Kaçakçılığı Operasyonu

İzmir merkezli 6 ilde insan kaçakçılarına yönelik polisin düzenlediği operasyonda, Ege Bölgesi’nde ’Yolcubaşı’ adı verilen kişiler tarafından irtibat kurulan sığınmacıları Yunanistan’a bağlı adalara yasadışı yollardan götüren şebekeye darbe vuruldu. ’Yolcubaşı’ adı verilen operasyonda Suriyeli, Iraklı ve Türk 20 kişi gözaltına alındı.

6 İlde Göçmen Kaçakçılığı Operasyonu
İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ege kıyılarından yasa dışı yollarla Yunanistan’a bağlı adalara gitmek isterken yakalanan sığınmacıların ifadeleri doğrultusunda, insan tacirlerinin peşine düştü. Yaklaşık 3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından şebekeyi deşifre eden polis, bugün sabah saatlerinde, İzmir merkezli, İstanbul, Şanlıurfa, Samsun, Aksaray ve Yalova’da toplam 15 ev ile işyerine eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda, aralarında "Yolcubaşı" adı verilen kişilerin de bulunduğu 20 şüpheli yakalandı.
 
ÇOĞU SURİYE VATANDAŞI
 
Gözaltına alınan Türk vatandaşları A.Z. (52), A.B. (38), S.K. (56), Suriye vatandaşları Y.S. (22), A.A. (25), K.H. (29), F.A. (28), A.A. (27, M.A. (26), N.A. (49), A.A. (31), A.E.A. (28), A.A. (49), İ.A. (39), Irak vatandaşları N.A.S.S. (32), W.H.H.H. (33), A.S.M.A.Z. (42), A.F.H.A.Z. (25), I.F.H.A.Z. (27) ve O.A.A.A.(24) sorgulanmak üzere İzmir Emniyeti’ne getirildi.
 
ŞİFRELİ AJANDALAR
 
Operasyon kapsamında şebeke üyelerine ait ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, içinde sığınmacıların para hesaplarının tutulduğu Arapça harflerle şifrelenen ajanda ve çeşitli belgeler, göçmen kaçakçılığından elde edildiği düşünülen 20 bin 298 lira, 34 bin 443 dolar, 7 bin 550 euro, 474 TL değerinde 36 bin 150 Suriye lirası ile bin 557 TL değerinde 576 bin 750 Irak dinarı ele geçirildi. Ayrıca, 26 cep telefonu, 30 sim kart, 4 dizüstü bilgisayar, 3 bellek kartı, 2 para sayma makinesi, 1 hard disk, 2 ruhsatsız tabanca, 97 mermi, 1 ruhsatsız pompalı tüfek, 4 fişek ve 1 görüntü kayıt cihazı ele geçirildi.
 
ANLAŞMA SAĞLANINCA İNDİRİME GİTMİŞLER
 
Suriye ve Irak’taki iç karışıklıklardan kaçıp ülkelerini terk ederek önce Türkiye’ye oradan da İzmir’e gelen sığınmacıları belirleyen ve ’Yolcubaşı’ denilen kişilerin, sığınmacıları otel veya kiraladıkları evlerde bir süre misafir ettikleri, ardından da uygun koşul ve sayıya ulaştıktan sonra da sığınmacıları Dikili, Çeşme ve Kuşadası kıyılarından Yunan adalarına götürdükleri öğrenildi. Ege Denizi’nde yaşanan tekne faciaları ile kısa süre önce mülteci krizini çözmek için Türkiye ve Avrupa Birliği arasında varılan anlaşmadan sonra sığınmacı bulmakta güçlük çeken insan tacirlerinin, fiyatlarında indirime gittiği ortaya çıktı. Daha önce kişi başı bin dolar alan şüphelilerin, son zamanlarda bu rakamı 500-600 dolara kadar indirdikleri, buna rağmen sığınmacı bulmakta güçlük çektikleri bildirildi. Ayrıca, zanlıların sığınmacılardan aldıkları ücret karşılığında şifreli notlar verdikleri, bu notlarla da Avrupa’ya geçmeyi başaran sığınmacıların Türkiye’de ’Kasa’ denilen kişilere bıraktıkları paralarını aldıkları belirtildi. Avrupa’daki bu kişilerin de tespiti için çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Zanlıların sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER