6 Asırlık Tarihi Hamam Gün Işığına Çıkartılıyor

Sakarya’nın Sapanca İlçesi’nde bir külliye bütünlüğünde, 1555 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Vezir Rüstem Paşa tarafından inşa ettirildiği bilinen Rüstempaşa Külliyesi’nden günümüze kalan, koruma altındaki tarihi hamam kalıntıları, titiz bir  arkeolojik çalışma yöntemiyle gün ışığına çıkarılıyor.

6 Asırlık Tarihi Hamam Gün Işığına Çıkartılıyor
 
Sapanca Belediyesi ilçe merkezinde bulunan  Rüstempaşa Külliyesi’nin ortaya çıkartılması için bir süre önce çalışma başlatttı. Süren bu çalışma ile yapıldığı yıllar itibarıyla, inşaat tekniği açısından büyük özellikler barındıran hamam kalıntıları kazıları çok yakın bir zamanda tamamlandıktan sonra Sapanca İlçe merkezi de yeni bir tarihi sosyal mekana kavuşacak. Kazı sonrası hamam kalıntılarının üzerine şeffaf camdan bir tabaka yapılarak ışıklandırılacak. Alanın orta kısmına yapılacak kameriyelerin eşlik edeceği genel bir platform tarihsel ve kültürel söyleşi ve programların icra edileceği bir sosyal donatı alanı şeklinde kullanılacak.
 
Tarihi Hamam Restorasyonu konusunda açıklama yapan Sapanca belediye Başkanı Doç.Dr. Aydın Yılmazer, Sapanca’da tarihsel önemi bulunan bütün alanların ve yapıların elden geçirilerek aslına uygun bir formatta elden geçirileceğini, restorasyonun sadece hamamla sınırlı olmadığını ve yakın zamanda Uzunkum Rahime Sultan Camii’nin de restore edileceğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER