banner51

50 Yıldır Sepet Örüyor

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde sepet örme ustası 68 yaşındaki Arif Dikici, yaklaşık 50 yıl önce başladığı mesleğini yaşatmak için mücadele ediyor.

50 Yıldır Sepet Örüyor
Kaş İlçesi’ne bağlı Gürsu Mahallesi’nde oturan Arif Dikici, geçmişte sebze ve meyvenin taşındığı, çiftçinin ve çobanın azığını koyduğu sepetler üretiyor. Naylon poşet ve çantanın olmadığı dönemlerde geçimini sepet örerek sağlayan Arif Dikici, mesleğini yaklaşık 50 yıl önce babasının evindeki sepetlere bakarak geliştirdiğini söyledi. Teknolojinin ilerlemesiyle talebin azaldığını, son dönemde ’Nostalji olsun’ diye verilen siparişler üzerine sepet ürettiğini anlatan Arif Dikici, sepetleri Toroslarda yetişen ’sarı yaylak’ ve ’hayıt’ adı verilen bitkilerin dallarından ördüğünü aktardı.
 
"MESLEĞİMİ YAŞATMAK İSTİYORUM"
 
Çalışırken iki saatte bir olmak üzere günde 5 sepet örebildiğini anlatan Arif Dikici, önceden 10 liraya sattığı sepetlerin şimdi 5 liradan zor alıcı bulduğunu söyledi. Sağlığı elverdiğince mesleğini yaşatmak istediğini belirten Dikici, "Bu mesleği babamın evinde gördüm. Aynısını örmek için çok uğraştım, sonra başardım. Mesleğimi sonuna kadar yaşatmak istiyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER