5. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Nevşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 5’inci Uluslararası Fotoğraf Yarışması’na Türkiye’nin yanı sıra çeşitli Avrupa ülkelerinden toplam 686 fotoğrafçı, 2 bin 525 fotoğrafla katıldı. Yarışmada ilk üç dereceyi Polonyalı fotoğrafçılar paylaştı.

5. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
Fotoğraf sanatının geliştirilmesi ve bu alanda aktif çalışma yapanların desteklenerek, özgün sanat değerlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olmak amacıyla bu yıl 5’incisi düzenlenen Nevşehir Belediyesi Uluslararası Fotoğraf Yarışmasında konu ’Manzara’ olarak belirlendi. 463’ü Türkiye’den ve 223’ü de çeşitli Avrupa ve Afrika ülkeleri ile Uzakdoğu ülkelerinden olmak üzere toplam 686 amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçısı, yarışma için 2 bin 525 fotoğraf gönderdi.
 
Merkezi İngiltere’de bulunan Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun (FIAP) yanı sıra Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun (TFSF) da katkı sağladığı 5. Uluslararası Nevşehir Belediyesi Fotoğraf yarışmasına katılan eserler, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Mustafa Arslan, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyesi Doç. Hakan Pehlivan, Nevşehir Müze Müdürü Ertuğrul Murat Gülyaz ve Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Osman Ürper’den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında, birinciliği yarışmaya Polonya’dan katılan Maciej Makowski elde ederken, ikinciliğe ve üçüncülüğe Polonya’dan katılan fotoğraf sanatçısı Krzysztof Browko’nun eseri layık görüldü.
 
Seçici kurul Bulgaristan’dan yarışmaya katılan Krasimir Mataro, İngiltere’den Keith Woor ve Rusya Federasyonu’ndan Alexey Trofimov’un fotoğraflarının da mansiyon ödülü almasını kararlaştırdı. Seçici Kurul’un değerlendirmesi sonrasında 5. Uluslararası Nevşehir Belediyesi Fotoğraf yarışması için belirlenen Kapadokya Fotoğrafı özel ödülünde de birinciliği Mersin’den katılan Münevver Döle elde ederken, bu dalda ikincilik ödülüne Kayseri’den Nuri Çorbacıoğlu ve üçüncülük ödülüne de Antalya’dan Fatih Özenbaş’ın fotoğrafı layık görüldü. Seçici kurul, FıAP en iyi fotoğrafçı ödülünü ise, bu yılki yarışmada en iyi ikinci ve üçüncülük fotoğraf ödülünü elde eden Polonyalı Krzysztof Browko’ya verilmesini kararlaştırdı. Ödüller, Nevşehir Belediyesi’nin belirleyeceği bir tarihte düzenlenecek törenle eser sahiplerine verilecek. 5. Uluslararası Nevşehir Belediyesi Fotoğraf yarışmasında birinci olan eser sahibine Altın, ikinciye Gümüş ve üçüncüye bronz madalya verilecek. ’En İyi Kapadokya Fotoğrafı Özel Ödülü’nü kazanan eser sahibine 3, 2’nci olan eser sahibine 2 ve 3’üncülüğe layık görülen eser sahibine de 1000 TL ödül verilecek. Yarışma sonunda yapılacak sergileme için de belirlenen 30 fotoğraf sanatçısına eser başına 100 TL verilecek. Ödül töreninde, yarışmada dereceye giren fotoğraflar da sergilenecek.
Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2014, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER