banner51

425 Yıllık Tarihi Han Gün Yüzüne Çıkıyor

Selimiye Camisi Meydanı’nda yapılan kazı çalışmasında bulunan Yemiş Kapanı Hanı’nın tamamen ortayı çakırılması için kazı çalışmalarına başlandı. Edirne Belediyesi sorumluluğu alanında bulunan ve Edirne Valiliği’nin de destek verdiği ortak yürütülen proje ile Yemiş Kapanı Hanı’nın, 425 yıl önceki haliyle günümüze kazandırılması hedefleniyor.

425 Yıllık Tarihi Han Gün Yüzüne Çıkıyor
UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Selimiye Camisi Meydanı’nın düzenlenmesi için 2 yıl önce yapılan çalışmalarda, 425 yıl önce var olan ve zamanla toprak altında kalan Yemiş Kapanı Hanı bulundu. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan ile Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük kazı alanına gelerek incelemede bulundu.
 
UNESCO kapsamında 4 yıl önce reaksiyon çalışması başlatılan Selimiye Camisi bahçe düzenlemesinin çeşitli nedenlerle bir türlü başlatılmadığını belirten Edirne Belediye başkanı Recep Gürkan şunları söyledi:
 
"Selimiye Camisi proje kapsamında başlatılan ve daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü ilerlemeyen çalışmalara bugün tekrar başlıyoruz. Edirne Valimizin iyi niyeti, Koruma Kurulumuzun anlayışı ile Müze Müdürlüğümüzün çalışmaları ve özelikle UNESCO alan yönetiminin girişimleri sonucu 4 yıldır kilitlenmiş şekilde bekleyen Selimiye’nin önünde düzenlenmede çözüm sürecine başlama noktasına geldik. Bugün itibarıyla Koruma Yüksek Kurulu’nun aldığı karar kapsamında Selime bahçesi alanında daha önce var olan Yemiş Kapanı Hanı kurtarma kazısı çalışmalarına başlıyoruz. Bu çalışmayla eş zamanlı olarak Selimiye Camisi bahçesinde 1970 yıllarında yapılan betonlamayı ortadan kaldırıp, yeni bir peyzaj çalışması da başlatarak Selimiye’nin muhteşemliğini ortaya çıkaracak tarihsel ve dini anlamda hem de anıt eseri anlamında dünya çapındaki bu güzelliği biraz daha ortaya çıkaracağız."
 
Çalışmaları yerinde inceleyen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de, Edirne Belediyesi ve valilik olarak Selimiye’nin Yemiş Kapanı Hanı ve bahçe düzenlemesi çalışmalarının ortaklaşa yürütüleceğini söyledi. 
 
’İDAM CEZASI HÜKÜMETİN BİLECEĞİ İŞ’
 
Vali konuşmasının ardından gazetecilerin Mersin’de Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesiyle ilgili sorusu üzerine şöyle dedi:
 
"Edirne’mizde çok şükür 7 gün 24 saat, kadın erkek sokaklarda rahatça dolaşabilir. Edirne asayiş durumunda çok iyidir, daha da iyi olacaktır. Bizde cereyan eden hırsızlık suçlarıdır. Bunda da azalma vardır. İlimizde böyle bir sorun olmaz" diye konuştu.
 
Vali Şahin, idamın geri getirilmesi ve hadım cezalarının gündemde olduğunun hatırlatılması üzerine ise "İdam cezası kaldırılmıştır. Ancak zaman zaman ’kaldırılmasıydı’ diyorum ama bu hükümetin bileceği iştir, meclisin bileceği iştir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER