40 Yıldır Karasabanla Tarla Sürüyorlar

Van’ın Çatak İlçesi’ne bağlı daha önce köy statüsünde olan Selçuklu Mahallesi’nde oturan 60 yaşındaki Resul Susam, 40 yıldan bu yana geçimini karasabanla tarla sürüp ekim yaparak kazanıyor. Resul Susam, yörede öküzleri koştuğu karasabanla çiftçilik yapan tek kişi olduğunu söyledi.

 40 Yıldır Karasabanla Tarla Sürüyorlar
Van’a 110, Çatak’a 5 kilometre uzaklıktaki Selçuklu Mahallesi’nde oturan 14 çocuk babası, 60 yaşındaki Resul Susam, geçimini dik yamaçlardaki tarlaları öküzlerinin ektiği sabanla sürerek sağlıyor. 40 yılda 7 çift öküzü olduğunu söyleyen Susam, şimdi de ’Arap’ ile ’Kiraz’ adını verdiği öküzleri ile tarlaları sürdüğünü anlattı. Evine ekmeğini bu şekilde götürdüğünü belirten Resul Susam, şöyle dedi:
 
"Yılda 2 ay bu şekilde çalışıyorum. Bu yıl yevmiyem 170 lira. Çatak dağlık bir alanda. Buralarda traktör kullanmak çok zor. 40 yıldır bu işi yapıyorum. Bu işi benden başka da buralarda yapan kalmadı. Çatak’ta eskilerden kim varsa beni tanır. Nerede sürülecek dik bir tarla varsa beni bulurlar, ben de gider orayı sürerim."
 
Dik yamaçta tarla sürmenin zor olduğunu belirten Resul Susam, 3 dönümlük tarlayı ancak 3 günde sürebildiklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER